Μάντσεστερ Σίτι – Σπάρτα Πράγας 5-0: Σημαντική νίκη με ηγέτη τον Χάαλαντ για τους Πολίτες

Η Μάντσεστερ Σίτι θριάμβευσε με 5-0 απέναντι στη Σπάρτα Πράγας στο Champions League, με τον Χάαλαντ σε σπουδαία φόρμα.

Η Μάντσεστερ Σίτι υποδέχθηκε τη Σπάρτα Πράγας για την τρίτη αγωνιστική της League Phase του Champions League, με τους Σίτιζενς να παίρνουν τη νίκη με 5-0 και να φτάνουν τους 7 βαθμούς. Φουριόζα μπήκε η Σίτι στο ματς και βρήκε μέσα σε λίγα λεπτά το γκολ, με τον Φόντεν να αποδεικνύει ξανά πως όταν φοράει τη φανέλα των Πολιτών είναι μαγικός. Στο 3ο λεπτό ο Άγγλος υποδέχθηκε την μπάλα εκτός περιοχής από πάσα του Ακάνζι και εκτέλεσε με υποδειγματικό τρόπο για το 1-0. Φτωχό κατά τα άλλα το πρώτο μέρος. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ξεμυτίσουν μια-δυο φορές με καλύτερη στιγμή τους το σουτ του Μπιρμάνσεβιτς στο 26’ που απέκρουσε ο Ορτέγκα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σίτι πάτησε το γκάζι. Την αρχή έκανε ο Χάαλαντ με ένα αδιανόητο ακροβατικό στο 58’, ενώ 6 λεπτά αργότερα ο Στόουνς με κεφαλιά διαμόρφωσε το 3-0. Το πάρτι συνεχίστηκε με τον Χάαλαντ να σκοράρει κι άλλο γκολ στο 68’ με ωραίο πλασέ, ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Νούνες με εκτέλεση πέναλτι στο 88′.