Ο Λαμίν Σιλά σημειώνει γκολ κάθε 22 λεπτά και εντυπωσιάζει με την Κ19 του Ολυμπιακού

Ο Λαμίν Σιλά εντυπωσιάζει με την Κ19 του Ολυμπιακού, σκοράροντας κάθε 22 λεπτά σε αγώνες της Super League. Ο Ολυμπιακός Κ19 πραγματοποίησε μια εντυπωσιακή εμφάνιση κόντρα στον Λεβαδειακό για την 6η αγωνιστική της Super League, επικρατώντας με το εντυπωσιακό 5-0 και διατηρώντας την κορυφή της βαθμολογίας. Οι πρωταθλητές Ευρώπης έκαναν το 6Χ6 με μια φανταστική εμφάνιση λίγες μέρες πριν από την ευρωπαϊκή τους πρεμιέρα στο Youth League.

Η ομάδα του Ρομέν Πιτό επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της, με τον Λαμίν Σιλά να κλέβει και πάλι την παράσταση. Το 18χρονο σούπερ ταλέντο σκόραρε δύο φορές κόντρα στην ομάδα της Λιβαδειάς, φτάνοντας τα τρία γκολ σε δύο παιχνίδια. Ο Σιλά, που πέρασε στο παιχνίδι στο ημίχρονο, πέτυχε ένα εντυπωσιακό γκολ με κεφαλιά στο 62ο λεπτό και οκτώ λεπτά αργότερα με πλασέ έκανε το 4-0.

Ο 18χρονος στράικερ από την Γκάμπια έχει δείξει εξαιρετική παρουσία, καθώς έχει σκοράρει και στο πρόσφατο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, πετυχαίνοντας το γκολ της νίκης. Τα στατιστικά του είναι εντυπωσιακά: Με τρία γκολ σε 68 λεπτά, ο Σιλά έχει ένα αδιανόητο στατιστικό, σκοράροντας ένα γκολ κάθε 22,6 λεπτά. Είναι διεθνής από τις 11 Σεπτεμβρίου με την Κ19 της Γκάμπια, έχοντας ήδη συμμετάσχει σε πέντε αγώνες με την εθνική του ομάδα.

Ο Σιλά, που έχει γεννηθεί στις 6 Ιουνίου 2006, θεωρείται ένα από τα μεγαλύτερα ταλέντα του αφρικανικού ποδοσφαίρου. Πέρυσι, έκλεψε τις εντυπώσεις με την Steve Biko FC, σημειώνοντας 14 γκολ στην Πρέμιερ Λιγκ Γκάμπιας. Παρόλο που δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής στα ευρωπαϊκά ματς με την Ταλίνα Κάλεβ, αναμένεται να είναι ενεργός από τον Ιανουάριο.