Ατρόμητος: Σημαντική νίκη και άνοδος στη Super League

Ο Ατρόμητος του Πάμπλο Γκαρσία συνεχίζει τις υψηλές πτήσεις, επικρατώντας 4-2 της Λαμίας στο Περιστέρι, και ανέβηκε στην τέταρτη θέση της Super League, μετά από τις πρώτες 4 αγωνιστικές.

Τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ είχαν οι νικητές, τους Καρλίτος (5΄), Μπακού (50΄), Φαν Βερτ (70΄) και Αθανασίου (77΄), ενώ για τους φιλοξενούμενους είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Ραντόνια στο 40΄. Το ματς ξεκίνησε με γκολ για τους γηπεδούχους, καθώς από βαθιά μπαλιά του Κίνι, ο Καρλίτος νίκησε τους αμυντικούς της Λαμίας και με έξοχη εκτέλεση άνοιξε το σκορ στο 5΄.

Το προβάδισμα έδωσε «φτερά» στους παίκτες του Πάμπλο Γκαρσία, που διαχειρίστηκαν με άνεση την κατάσταση και περίμεναν να δημιουργηθούν οι προϋποθέσεις για ένα δεύτερο γκολ που θα «κλείδωνε» το παιχνίδι. Ωστόσο, η ευκαιρία για το δεύτερο γκολ ήρθε στο 30΄, όταν ο Γιουμπιτάνα βρέθηκε σε καθαρό τετ-α-τετ, αλλά ο Κόστιτς δήλωσε «παρών» και απέκρουσε την προσπάθειά του.

Ήταν μια σημαντική εξέλιξη, καθώς στα επόμενα λεπτά ο Ατρόμητος έχασε λόγω τραυματισμού τον Καρλίτος και, αμέσως μετά, δέχτηκε την ισοφάριση. Από σέντρα του Νούνιες, ο Ραντόνια με κεφαλιά έγραψε το 1-1 στο 40΄, πετυχαίνοντας το πρώτο γκολ της καριέρας του σε επίπεδο Α’ κατηγορίας.

Η έναρξη του β’ ημιχρόνου ήταν… καρμπόν με την αντίστοιχη του πρώτου. Στο 50΄, ο Ατρόμητος επανέκτησε το προβάδισμα με την προβολή του Μπακού από κοντά, μετά την ασίστ του Άμρ Ουάρντα. Στο 68΄, ο Μπακού είχε δοκάρι, αλλά δύο λεπτά αργότερα (70΄), το πέτυχε ο Φαν Βερτ με δημιουργό τον Μπακού. Το 4-1 διαμόρφωσε ο Νίκος Αθανασίου στο 77΄, ενώ το τελικό σκορ προήλθε από αυτογκόλ του Χουτεσιώτη στο 88΄.

Διαιτητής: Σταύρος Τσιμεντερίδης

Κίτρινες: Τσακμάκης – Ρινγκ

OI ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Πάμπλο Γκαρσία): Χουτεσιώτης, Κίνι, Μπρόρσον, Μανσούρ, Αθανασίου (81΄ Βρακάς), Ουέντραογκο, Τσιγγάρας (81΄ Τσακμάκης), Μπακού (81΄ Έντερ), Γιουμπιτάνα (66΄ Μιχορλ), Ουάρντα, Καρλίτος (39΄ λ.τρ. Φαν Βερτ)

ΛΑΜΙΑ (Μαρίνος Σατσιάς): Κόστιτς, Σάντμπεργκ (46΄ Μπίκοβ), Κορνέζος (74΄ Σιμόνι), Λέο, Ραντόνια, Γιαννούτσος, Νούνιες, Ρινγκ, Φουρτάδο (80΄ Σαραμαντάς), Μέκιτς (56΄ Ενρίκες), Βλαχομήτρος (56΄ Γκουϊντο)