Ηράκλειο: 47χρονη νοσηλεύεται με συμπτώματα θρομβοπενίας μετά τον εμβολιασμό της με AstraZeneca

Μεγάλη ανησυχία προκαλεί η είδηση που φέρνει στη δημοσιότητα το Creta24.gr και αφορά τη νοσηλεία μίας 47χρονης με συμπτώματα θρομβοπενίας 15 ημέρες μετά την πραγματοποίηση εμβολίου με AstraZeneca.

Το περιστατικό έρχεται λίγες ώρες μετά την επίσημη ανακοίνωση του ΕΟΦ για την εξέταση του φακέλου ενός 35χρονου (πάλι) στην Κρήτη, που εμφάνισε θρομβώσεις μετά τον εμβολιασμό του.

Η μητέρα τριών παιδιών πραγματοποίησε το εμβόλιο στις 3 Μαΐου στον Άγιο Νικόλαο και σχεδόν αμέσως ανέβασε πυρετό και ένιωθε ενοχλήσεις στα άκρα. Καθώς ο πονοκέφαλος επιδεινωνόταν, απευθύνθηκε στον αγροτικό γιατρό της περιοχής, με τον τελευταίο να αποφασίζει την άμεση διακομιδή της στο νοσοκομείο Αγίου Νικολάου. Από εκεί μεταφέρθηκε εσπευσμένα στο ΠΑΓΝΗ.

Οι πληροφορίες λένε ότι η 47χρονη έχει εμφανίσει συμπτώματα θρομβοπενίας, μία αυτοάνοση επιπλοκή που αφορά τη διαταραχή της πηκτικότητας του αίματος.

Δείτε επίσης: Καθολικός εμβολιασμός των κατοίκων των νησιών ως τα τέλη Ιουνίου

YouTube
YouTube