EUROKINISSI

Μεταναστευτικό: Τα ονόματα των νέων διοικητών στις 32 δομές φιλοξενίας

Έπειτα από απόφαση του υπουργού Μετανάστευσης και Ασύλου ανακοινώθηκαν τα ονόματα των νέων διοικητών που αναλαμβάνουν καθήκοντα στις 32 Δομές Προσωρινής Υποδοχής και Προσωρινής Φιλοξενίας στην ηπειρωτική Ελλάδα.

Όπως μάλιστα αναφέρει η ανακοίνωση του υπουργείου η απόφαση αυτή θα συμβάλλει στην ανάκτηση του διοικητικού ελέγχου των δομών από το υπουργείο Μετανάστευσης και Ασύλου, καθώς μέχρι σήμερα την ασκούσαν διεθνείς οργανισμοί και Μη Κυβερνητικές Οργανώσεις.

Επιπλέον, σύμφωνα με την απόφαση οι διοικητές θα αναλάβουν την ευθύνη της εύρυθμης λειτουργίας των δομών φιλοξενίας και να επιφορτιστούν με την επίδοση συνολικά 40.000 εκδοθεισών αποφάσεων ασύλου από τις οποίες το 80% εκδόθηκαν μέσα στο 2020 και 20% σε παλαιότερα έτη. Στο πλαίσιο αυτό θα προχωρήσει και η αποσυμφόρηση των δομών.

Τέλος τα επόμενα βήματα που αναμένεται να ακολουθηθούν θα είναι η πρόσληψη και τοποθέτηση σε δομές 150 συμβασιούχων που έχουν ήδη επιλογή για τους επόμενους τρεις μήνες, ενώ ταυτόχρονα θα προχωρήσουν και οι διαδικασίες για περαιτέρω στελέχωση των δομών, μέσω διαγωνισμών που θα προκηρύξει το υπουργείο Μετανάστευσης και Ασύλου.

Στο μεταξύ τα ονόματα των νέων διοικητών είναι τα εξής:

1.Δομή Αλεξάνδρειας: Κίμων Παράσχου

2.Δομή Βαγιοχωρίου: Γεώργιος Τσαούσης

3.Δομή Λουτρών Βαγιοχωρίου: Αναστάσιος Ζαχαρίου

4.Δομή Βέροιας: Ελευθέριος Αβραμόπουλος

5.Δομή Βόλου: Ευαγγελία Γιαλίδη

6.Δομή Δολιανών: Αικατερίνη Σαμαντοπούλου

7.Δομή Δράμας: Δημήτριος Τουτουντζόγλου

8.Δομή Ελευσίνας: Δέσποινα Μπάχα

9.Δομή Θερμοπυλών: Ιωάννης Νταρλαδήμας

10.Δομή Θήβας: Χριστόφορος Ιγγλέζης

11.Δομή Καβάλας: Δημήτριος Ρέμμος

12.Δομή Κατσικά: Χρήστος Μουσαφίρης

13.Δομή Κάτω Μηλιάς: Νικόλαος Κατάνας

14.Δομή Κυλλήνης: Ναμπίλ Ιωσήφ Μοράντ

15.Δομή Λαγκαδικιών: Ανδρέας Δημόπουλος

16.Δομή Κουτσόχερου: Απόστολος Παπαπαρήσης

17.Δομή Λαυρίου: Αθανάσιος Ντούνης

18.Δομή Μαλακάσας: Χαράλαμπος Χρήστου

19.Δομή Οινοφύτων: Ηλίας Ρεντίφης

20.Δομή Πολυκάστρου: Τραϊανός Τρέγκας

21.Δομή Ριτσώνας: Γεώργιος Λέλος

22.Δομη Σερρών: Δήμητρα Παναγιωτάκη

23.Δομή Σκαραμαγκά: Μαρία – Δήμητρα Νιούτσικου

24.Δομή Φιλιππιάδας: Ιωάννης Γιαννούσης

25.Δομή Γρεβενών: Απόστολος Τσένης

26.Δομή Πύργου: Χρήστος Τσιαχρής

27.Δομή Κορίνθου: Άγγελος Καραφωτιάς

28.Δομή Σιντικής: Βασίλειος Νικηφόρου

29.Δομή Ελαιώνα: Δημήτριος Γεωργιάδης

30.Δομή Σχιστού: Θωμάς Παπακωνσταντίνου

31.Δομή Αττικού Άλσους: Βασιλική Δάνου

32.Δομή Διαβατών: Αθανάσιος Μπασιούκας