Ολυμπιακοί Αγώνες – Μαραθώνια Κολύμβηση: Πέμπτος ο Κυνηγάκης – Εξαιρετική επίδοση (vid)

Ο Άλκης Κυνηγάκης στην πρώτη του συμμετοχή σε Ολυμπιακούς Αγώνες κατέλαβε την πέμπτη θέση στα 10χλμ Μαραθώνιας κολύμβησης μετά από εξαιρετική προσπάθεια.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το ταξίδι του σε Ολυμπιακούς Αγώνες ο Θανάσης Κυνηγάκης. Ο μόλις 23 ετών κολυμβητής μας συμμετείχε για πρώτη φορά στην μεγαλύτερη γιορτή του αθλητισμού και κατάφερε να τερματίσει στην 5η θέση, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση.

Ο Κυνηγάκης ήταν συνεχώς στην πρώτη εξάδα ειδικά μετά τα πρώτα 5 χιλιόμετρα, δεν έπεσε ποτέ κάτω από την 6η θέση, ενώ στα 7 χιλιόμετρα έδειξε πως θα μπορούσε να φτάσει ακόμα και σε ένα μετάλλιο.

Απέδειξε πως το μέλλον του ανήκει, καθώς είναι σπουδαίο για ένα αθλητή της ηλικίας του να κατακτά την 5η θέση σε έναν τέτοιο τελικό.

Tο χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Γερμανός παγκόσμιος πρωταθλητής του 2019 Φλόριαν Βέλμπροκ -που πήρε από την αρχή την πρωτοπορία- με 1ώρ:48.33, το ασημένιο πήρε ο Ούγγρος Κριστόφ Ρασόφσκι με 1ώρ:48.59 και το χάλκινο ο Ιταλός Πατρινιέρι 1ώρ:49.01. Τέταρτος λίγο μπροστά από τον Κυνηγάκη, κατάφερε να κρατηθεί ο Ισραηλινός Μάταν Ροντίτι με 1ώρ:49.24.09.

Στον αγώνα μετείχαν 26 κολυμβητές, από τους οποίους τερμάτισαν οι 24 (δύο ακυρώθηκαν). Είναι χαρακτηριστικό ότι οι 19 από αυτούς ήταν πρωτοεμφανιζόμενοι.