ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΤΟΚΙΟ 2020 / ΣΤΙΒΟΣ

Ολυμπιακοί Αγώνες: Οι ελληνικές συμμετοχές της ημέρας

Αυτό είναι το σημερινό πρόγραμμα (2/8) των Ελλήνων αθλητών στους Ολυμπιακούς Αγώνες. 

Την άνοδό της στον πίνακα των μεταλλίων έχει την δυνατότητα να πετύχει η Ελλάδα στην ενδέκατη ημέρα των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο.

Στις 11:00 ώρα Ελλάδας, ο Λευτέρης Πετρούνιας θα αγωνιστεί στον τελικό των κρίκων. Ο ολυμπιονίκης του Ρίο πέρασε στον τελικό με την καλύτερη βαθμολογία και στοχεύει στο δεύτερο χρυσό μετάλλιο. Εφόσον το καταφέρει θα κάνει το repeat, κατόρθωμα εξαιρετικά σπάνιο στην ενόργανη γυμναστική.

Το πρόγραμμα των Ελλήνων αθλητών (2/8)

ΣΤΙΒΟΣ

  • 3:00 – σφύρα ανδρών (πρώτο προκριματικό γκρουπ) – Χρήστος Φραντζεσκάκης
  • 4:20 – μήκος ανδρών (τελικός) – Μίλτος Τεντόγλου
  • 4:30 – σφύρα ανδρών (δεύτερο προκριματικό γκρουπ) – Μιχάλης Αναστασάκης
  • 4:38 – 200 μέτρα γυναικών (δεύτερη προκριματική σειρά) – Ραφαέλα Σπανουδάκη
  • 13:20 – άλμα επί κοντώ γυναικών (προκριματικά) – Κατερίνα Στεφανίδη, Νικόλ Κυριακοπούλου, Ελένη Πόλακ

ΠΟΛΟ

  • 5:30 – φάση ομίλων (5η αγωνιστική) – Ελλάδα – ΗΠΑ

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

  • 6:05 – 470 γυναικών – Αιμιλία Τσουλφά/Αριάδνη Σπανάκη (ιστιοδρομίες 9, 10)
  • 8:35 – 470 ανδρών – Παύλος Καγιαλής/Παναγιώτης Μάντης (ιστιοδρομίες 9, 10)

ΕΝΟΡΓΑΝΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

  • 11:00 – κρίκοι (τελικός) – Λευτέρης Πετρούνιας

ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

  • 13:30 – ντουέτο (προκριματικός) – Ευαγγελία Πλατανιώτη, Εβελίνα Παπάζογλου

Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της ΕΡΤ

ΕΡΤ 1

07:00-10:00 ΕΚΠΟΜΠΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ

10:00-12:00 ΣΤΙΒΟΣ 4Η ΜΕΡΑ ΠΡΩΙ (Ε)

12:00-13:00 ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

13:00-15:00 LIVE ΖΑΠΙΝΓΚ (συνδέσεις με τα υπόλοιπα κανάλια)

15:00-16:00 ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

16:00-17:00 ΠΟΛΟ ΕΛΛΑΔΑ – ΗΠΑ (Ε)

17:00-18:00 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΠΕΡΙΛΗΨΗ ΗΜΕΡΑΣ

18:00-19:00 ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

19:00-21:00 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΕΚΠΟΜΠΗ (Ζ)

21:00-22:00 ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

ΕΡΤ 2

03:30-06:00 ΣΤΙΒΟΣ 4Η ΜΕΡΑ ΠΡΩΙ (Ζ)

06:00-08:30 ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ 470 ΓΥΝΑΙΚΩΝ 09/10 (Ζ)

08:30-09:15 ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ 25Μ. ΠΙΣΤΟΛΙ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ (Ζ)

09:15-11:00 ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ 470 ΑΝΔΡΩΝ (Ζ)

11:00-13:00 ΕΝΟΡΓΑΝΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΤΕΛΙΚΑ ΟΡΓΑΝΩΝ (Ζ)

Κρίκοι (Α) Έδαφος (Γ), Άλμα (Α)

13:00-16:00 ΣΤΙΒΟΣ 4Η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ (Ζ)

ΕΡΤ 3

03:00-04:00 ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ ΦΑΣΗ “16” (Ζ)

04:00-05:15 ΠΟΛΟ Α’ ΟΜΙΛΟΣ, ΟΥΓΓΑΡΙΑ – ΙΤΑΛΙΑ (Ζ)

05:15-05:30 ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ

05:30-06:45 ΠΟΛΟ Α’ ΟΜΙΛΟΣ, ΕΛΛΑΔΑ – ΗΠΑ (Ζ)

06:45-07:00 ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ

07:00-07:40 ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ ΦΑΣΗ “16” (Ζ)

07:40-09:40 ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΓΑΛΛΙΑ – ΗΠΑ (Ζ)

09:40-10:45 ΠΟΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ Β’ ΟΜΙΛΟΣ, ΙΣΠΑΝΙΑ-ΚΡΟΑΤΙΑ (Ζ) Ε: 09:30

10:45-11:00 ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ

11:00-13:00 ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Α’ ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (Ζ)

13:00-13:30 ΠΟΛΟ ΙΑΠΩΝΙΑ – Ν. ΑΦΡΙΚΗ (Ζ)

13:30-15:30 ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ ΝΤΟΥΕΤΟ

ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ (Ζ)

ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ-ΠΛΑΤΑΝΙΩΤΗ

15:30-15:45 ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ

15:45-17:45 ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΒΡΑΖΙΛΙΑ – ΚΕΝΥΑ (Ζ)

ΕΡΤ SPORTS

10:00-10:45 ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ 87κ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ (Ζ)

Αρασέ 10:00-10:45 Ζετέ 10:53-11:40

12:00-12:30 ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΟΜΑΔΙΚΟ ΣΠΡΙΝΤ (Γ) ΤΕΛΙΚΟΙ (Ζ)

14:00-15:45 ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ +87κ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ (Ζ)

Αρασέ 14:00-14:45 Ζετέ 14:53-15:40

ΕΡΤ SPORTS 2

14:00-16:00 ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Β’ ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (Ζ)

Δείτε επίσης: Στέφανος Ντούσκος: Στην Ελλάδα ο χρυσός Ολυμπιονίκης του Τόκιο – Αποθεωτική υποδοχή (Vid+pics)