Μια βραδιά θριάμβου για τη Μαρσέιγ

Ονειρικές στιγμές ζουν οι φίλαθλοι της Μαρσέιγ, βλέποντας την αγαπημένη τους ομάδα να εντυπωσιάζει στο σαμπιονά. Με 10 παίκτες από το 5ο λεπτό και με το σκορ 1-0 εις βάρος της στην αρχή του β΄ ημιχρόνου, η Μαρσέιγ πέτυχε μία απίστευτη ανατροπή στο «Groupama» φεύγοντας με το «διπλό» (3-2) επί της Λιόν.

Μάλιστα η εχθεσινή (22/9) βραδιά απέκτησε ιστορικό χαρακτήρα για την ομάδα του Ρομπέρτο Ντε Τζέρμπι, καθώς για πρώτη φορά μετά το 1954 και υπό τις οδηγίες του Ροζέρ Ρολιόν, η Μαρσέιγ σκόραρε τουλάχιστον δύο γκολ σε κάθε έναν από τους πρώτους πέντε αγώνες στο πρωτάθλημα. Επιπλέον, η γαλλική ομάδα δεν είχε πετύχει 15 γκολ μετά από τις πρώτες πέντε αγωνιστικές στην Ligue 1 από την περίοδο 1954/55, όταν είχε σκοράρει 17 τέρματα.