Μονπελιέ και Μπρεστ συνεχίζουν με νίκες στην Ligue 1

Μετά την ιστορική νίκη επί της Στουρμ Γκρατς στο Champions League, η Μπρεστ έδωσε συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα επικρατώντας στην έδρα της με 2-0 της Τουλούζ. Η Μονπελιέ, ύστερα από ανατροπή κόντρα στην Οσέρ, πανηγύρισε το πρώτο εφετινό της «τρίποντο» με τελικό σκορ 3-2.

Στο άλλο ματς της 5ης αγωνιστικής, η αναμέτρηση Ανζέρ-Ναντ (1-1) δεν ανέδειξε νικητή, με τους γηπεδούχους να παραμένουν η μοναδική ομάδα που δεν έχει ακόμα «γευτεί» τη χαρά της νίκης.

Η Μπρεστ, με τη ψυχολογία στα ύψη μετά την «παρθενική» της νίκη στο Champions League, συνέχισε ισχυρά και κατάφερε να νικήσει την Τουλούζ στο «Φρανσί Λε Μπλε» με 2-0. Τα γκολ σημείωσαν ο Μάμα Μπαλντέ στο 21΄ και ο Φεβρ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Ναντ διατήρησε το αήττητο που έχει απέναντι στην Ανζέρ από το 2020, φτάνοντας τις 8 αγωνιστικές χωρίς ήττα (5 ισοπαλίες και 3 νίκες).

Η Οσέρ προηγήθηκε στην έδρα της Μονπελιέ με τον Τραορέ στο 18΄, όμως οι γηπεδούχοι αντεπίθεσαν στο δεύτερο ημίχρονο και με δύο γκολ του Ανταμς (65′, 75′) επικράτησαν τελικά με 3-2. Η Μονπελιέ κατάφερε να πάρει την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα μετά από τρεις ήττες και μία ισοπαλία στα προηγούμενα τέσσερα ματς.