Νίκη για Παναθηναϊκό με ήρωα τον Τζούριτσιτς

Ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε σοβαρές δυσκολίες από τον Πανσερραϊκό και παρουσίασε διαστήματα όπου έδειξε «αδυναμίες» στο δημιουργικό και ανασταλτικό κομμάτι. Στο φινάλε, ο Φίλιπ Τζούριτσιτς καθόρισε την έκβαση του αγώνα, οδηγώντας την ομάδα του σε νίκη με 3-1. Ο Σέρβος μεσοεπιθετικός πέρασε στο γήπεδο στο 68’ και με δύο προσωπικά γκολ στο 82’ και στο 88’, μετέτρεψε το «αγχωτικό» 1-1 σε τελικό 3-1 για τον Παναθηναϊκό. Στο 10’ ο Τετέ άνοιξε το σκορ για τους «πράσινους», με τον Μπετανκόρ να ισοφαρίζει στο 15’ για τα «λιοντάρια».

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο ματς με έντονη επιθετικότητα από τα πρώτα λεπτά και ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη καλή του ευκαιρία. Στο 10ο λεπτό, μετά από φάση διαρκείας έξω απ’ την περιοχή του Πανσερραϊκού και κράτημα του Μπακασέτα, η μπάλα κατέληξε στον Μλαντένοβιτς, ο οποίος έβγαλε μία χαμηλή σέντρα κι ο Τετέ από κοντά έκανε το 1-0.

Η αντίδραση των φιλοξενουμένων ήταν άμεση. Στο 13’ ο Στάικος έκανε ένα εξαιρετικό σουτ έξω απ’ την περιοχή το οποίο απέκρουσε ο Ντραγκόφσκι και στην εξέλιξη της φάσης ο Μπετανκόρ έπιασε ένα γυριστό που έφυγε λίγο άουτ. Στο 15’ ο Πανσερραϊκός ισοφάρισε, όταν σε μία άμεση μετάβαση, ο Φαρές έβγαλε σέντρα προς τον Μπετανκόρ, ο οποίος ισοφάρισε με καρφωτή κεφαλιά.

Στην ίδια φάση ο Ισπανός φορ των «λιονταριών» υπέστη τραυματισμό και χρειάστηκε διακοπή του αγώνα για λίγα λεπτά, με αποτέλεσμα να επιστρέψουν και οι δύο παίκτες με μπανταρισμένα κεφάλια. Στο 20’ από ωραία ενέργεια του Πελίστρι, ο Γκουγκεσασβίλι απέκρουσε πλασέ του Μπακασέτα, ενώ στο 30’ ο αρχηγός της Εθνικής Ομάδας σούταρε λίγο άουτ από ασίστ του Ουναΐ.

Στο 4 λεπτό των καθυστερήσεων, υπήρξε μία φάση που συζητήθηκε έντονα. Σε σουτ του Ουναΐ, ο Γκουγκεσασβίλι έδιωξε ασταθώς, και ο Ευαγγέλου δείχνει αρχικά πέναλτι, αλλά ο VAR Ζαμπαλάς τον κάλεσε για on field review και τελικά ο διαιτητής πήρε πίσω την απόφασή του, δείχνοντας «παίζεται».

Στην εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός είχε την πρώτη καλή στιγμή στο 53’. Ένα καλοτραβηγμένο φάουλ του Ουναΐ στο 56’ οδήγησε σε νέα εντυπωσιακή επέμβαση του Γκουγκεσασβίλι. Η πίεση του Παναθηναϊκού επιβραβεύτηκε στο 81’ με ένα γκολ του Φίλιπ Τζούριτσιτς, καθώς σε γρήγορη μετάβαση, ο Τετέ έσπασε την μπάλα στο όριο της περιοχής προς τον Σέρβο, που με γωνιακό πλασέ έκανε το 2-1.

Ο Παναθηναϊκός είχε πλέον τον έλεγχο του αγώνα και έφτασε και σε τρίτο γκολ, ξανά με τον Τζούριτσιτς στο 88ο λεπτό. Ο Σέρβος πήρε την μπάλα έξω απ’ την περιοχή, την «κουβάλησε» και με έναν δεξί «κεραυνό» διαμόρφωσε το 3-1, «τελειώνοντας» ουσιαστικά το παιχνίδι.

Διαιτητής: Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών)
Κίτρινες: 82’ Τζούριτσιτς – 36’ Τέρζιτς, 65’ Μπετανκόρ, 69’ Περούτσι