Ολυμπιακοί Αγώνες: Μεγάλη η νίκη της Ιταλίας

Η Ιταλία, που επιβλήθηκε με 3-1 των διοργανωτών των 32ων Ολυμπιακών Αγώνων, σε αναμέτρηση της 3ης αγωνιστικής στο Ολυμπιακό τουρνουά βόλεϊ των Ανδρών, σημειώνοντας τη δεύτερη νίκη της

Η ομάδα του Τζανλορέντσο Μπλεντζίνι προηγήθηκε εύκολα με 2-0 σετ (25-20, 25-17), οι Ιάπωνες προσπάθησαν να επιστρέψουν με την κατάκτηση του τρίτου (25-23), αλλά η «σκουάντρα ατζούρα» δεν ήταν διατεθειμένη να κάνει «δώρα».

Έτσι, έφτασε στο «καθαρό» τρίποντο κατακτώντας το τέταρτο σετ με 25-21 και υποχρεώνοντας την Ιαπωνία στην πρώτη ήττα της στο τουρνουά

Κορυφαίος του αγώνα και πρώτος σκόρερ της Ιταλίας ήταν ο Οσμάνι Χουαντορένα με 22 πόντους, ενώ από τους γηπεδούχους διακρίθηκε ο Γιούκι Ισικάβα, που επίσης σημείωσε 22πόντους.