Ολυμπιακός: Ιδανική εκκίνηση στις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις με νίκη 30-21 επί της Φάιβερς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυναμικά το Ευρωπαϊκό Κύπελλο με επιτυχία κόντρα στη Φάιβερς, ενισχύοντας τις ελπίδες για πρόκριση. Με όπλο την καλή άμυνα και την εξαιρετική απόδοση στο δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε της αυστριακής Φάιβερς με 30-21 και ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο τις φετινές ευρωπαϊκές υποχρεώσεις του, με παρακαταθήκη την περσινή πρόκριση στον τελικό του European Cup.

Μετά τον αγώνα στο κλειστό Κανήθου στην Χαλκίδα, ο σκόρερ του τελευταίου υπέροχου γκολ για τον Ολυμπιακό, Σάββας Σάββας και ο Δημήτρης Τζηράς μίλησαν για τον αγώνα με τους Αυστριακούς, τη ρεβάνς και τα όνειρα για επανάληψη της περσινής υπέροχης πορείας ως τον τελικό. Ο Σάββας αναφέρθηκε στη διαφορά ασφαλείας που πήρε ο Ολυμπιακός των εννέα τερμάτων ενόψει της ρεβάνς. Δεν έχει καμία απολύτως σημασία η ατομική στατιστική, στο τέλος της ημέρας μετρά νίκη της ομάδας. Σίγουρα χαιρόμαστε όταν πάμε καλά ατομικά, είναι κάτι που βοηθά την ομάδα μας, ωστόσο η νίκη ήταν μία συνολική προσπάθεια όλων των παιδιών αλλά και της προπονητικής ομάδας. Είμαι πολύ χαρούμενος για το αποτέλεσμα αυτό, έχουμε κάνει ένα μαξιλαράκι ασφαλείας αλλά όπως ξέρετε στον αθλητισμό, τίποτα δεν έχει τελειώσει.

Ο Δημήτρης Τζηράς μίλησε για το σκληρό παιχνίδι με τη Φάιβερς. Ο αγώνας αυτός, είχε παραπάνω ξύλο από το συνηθισμένο και από τις δύο ομάδες, αλλά εμείς δώσαμε το περισσότερο και άνοιξε η διαφορά. Πέρα από την καλή άμυνα που ξεκινήσαμε από το πρώτο ημίχρονο, αυτή την καλή άμυνα τη μεταφέραμε και στην επίθεση, κάναμε αρκετούς αιφνιδιασμούς και έτσι άνοιξε η διαφορά.

Ο 33χρονος εξτρέμ τόνισε ότι ο Ολυμπιακός έχει το προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς το ερχόμενο Σάββατο με τη Φάιβερς στη Βιέννη. Η διαφορά ενόψει της ρεβάνς είναι πάρα πολύ καλή. Σίγουρα θα πιέσουν το ματς, αλλά εμείς έχουμε την ποιότητα να κρατήσουμε το πλεονέκτημα και να πάρουμε την πρόκριση.