Ολυμπιακός: Σημαντική νίκη στην Καρδίτσα με 77-61 και εντυπωσιακή εμφάνιση του Μιλουτίνοφ

Ο Ολυμπιακός διατηρεί την αήττητη πορεία του στο ελληνικό πρωτάθλημα με μια άνετη νίκη στην Καρδίτσα. Εύκολο απόγευμα Δευτέρας είχε στην Καρδίτσα ο Ολυμπιακός. Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν με σκορ 77-61 της ομώνυμης ομάδας για την 3η αγωνιστική της Stoiximan Greek Basketball League και έκαναν το 3 στα 3 στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Η Καρδίτσα ξεκίνησε καλά το ματς με δυο σερί τρίποντα του Λιούις για το 6-3, αλλά ο Βεζένκοφ πήρε το… όπλο του και με 10 σερί πόντους έκανε το 8-10, ενώ στο 8-15 ο Βούλγαρος φόργουορντ είχε τους 13 από τους 15 πόντους της ομάδας του!

Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ στη συνέχεια μπήκε στο παρκέ και ήταν ιδιαίτερα… ζεστός, καθώς με δικούς του πόντους η πρώτη περίοδος έληξε 14-19. Βιλντόζα και Μιλουτίνοφ (άλλοι 4 πόντοι) έδωσαν διψήφιο προβάδισμα στον Ολυμπιακό για το 14-26.

Ο Χόρκλερ μείωσε σε 17-26, αλλά Παπανικολάου, Ράιτ και Πίτερς έφεραν το +15 (17-32). Μπορεί η Καρδίτσα στη συνέχεια να μείωσε στους 8 (24-32), αλλά οι συνεχόμενοι πόντοι του Λαρεντζάκη έδωσαν τη δυνατότητα στον Ολυμπιακό να ολοκληρώσει το πρώτο ημίχρονο όντας μπροστά στο σκορ με 18 πόντους διαφορά (28-46).