Super League 2: Διπλή αρχή με ισοπαλίες στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης

Ισόπαλο δίχως τέρματα ολοκληρώθηκε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης ανάμεσα στον ΠΑΟΚ Β’ και τον ΠΟΤ Ηρακλής, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του Α’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2.

Οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι και περισσότερες ευκαιρίες για να φτάσουν σε κάποιο γκολ, ανάμεσά τους κι ένα δοκάρι, ωστόσο οι παίκτες του Σωκράτη Οφρυδόπουλου άντεξαν παρά το ότι αγωνίστηκαν με παίκτη λιγότερο σχεδόν από το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου.

Λάθη, πολλές διακοπές και ελάχιστες καλές φάσεις μπροστά στις δυο εστίες, είχε το… μενού στο πρώτο ημίχρονο. Ο «Γηραιός» μπήκε πιο δυνατά στο ματς, κερδίζοντας διαδοχικά κόρνερ και φάουλ κοντά στην περιοχή του Δημήτρη Μοναστηρλή, χωρίς όμως να εκμεταλλευτεί κάποιο από αυτά, με τους Φακούντο Μπερτόλιο και Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο κύριους εκφραστές των επιθετικών προσπαθειών του.

Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε με εντάσεις. Στο 52′ οι «κυανόλευκοι» – που αγωνίστηκαν με τη μωβ εμφάνιση – έμειναν με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Αντώνης Παπασάββας, όντας τελευταίος στην άμυνα, χρειάστηκε να ανατρέψει τον επελαύνοντα Καμπέθας. Απευθείας κόκκινη που έδωσε η εκ Λαρίσης Ανδρομάχη Τσιοφλίκη.

Θέλοντας να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό της πλεονέκτημα, η ομάδα του Απόστολου Παπαβασιλείου επιτέθηκε σφοδρά, αλλά η πίεση δεν απέδωσε καρπούς μέχρι το φινάλε.

Οι δυο ομάδες πήραν από ένα βαθμό στην αρχή της σεζόν στον Α’ Όμιλο του πρωταθλήματος της Super League 2.

Τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής του Α’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2:

Καμπανιακός – Νίκη Βόλου 2-0

Εθνικός Νέου Κεραμιδίου – ΠΑΣ Γιάννινα 0-1

ΠΑΟΚ Β’ – ΠΟΤ Ηρακλής 0-0

Διαγόρας – Μακεδονικός 23/9

Τέσσερα στα τέσσερα (με το χθεσινό 1-0 της ΑΕΚ Β’ στην Πάτρα) τα «διπλά» στο ξεκίνημα του Β΄ ομίλου της Super League 2.

Η Κηφισιά έδειξε με το… καλησπέρα ότι στόχος της είναι η άμεση επάνοδος στην κορυφαία κατηγορία, επικρατώντας με 2-0 του Παναργειακού στο Άργος.

Τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής του Β’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2:

Παναργειακός-Κηφισιά 0-2

Αστέρας Τρίπολης Β’-Πανιώνιος 23/09 (17:00)