Συναρπαστική νίκη της Λεβερκούζεν με 4-3 επί της Βόλφσμπουργκ

Σε ένα από τα πιο εντυπωσιακά παιχνίδια των πρώτων τεσσάρων αγωνιστικών της Bundesliga, η Μπάγερ Λεβερκούζεν θυμήθηκε τα παλιά και στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων πήρε μια τεράστια νίκη με 4-3 επί της Βόλφσμπουργκ στο ματς των συνεχών ανατροπών!

Το ματς της 4ης αγωνιστικής της Bundesliga είχε μακράν το πιο «χιτσκοκικό» φινάλε από όλα όσα έχουν γίνει μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα, με συνεχείς ανατροπές και τους φιλοξενούμενους να προηγούνται. Οι γηπεδούχοι φέρνουν προσωρινά «τούμπα» το ματς, ενώ οι «Λύκοι» καταφέρνουν να ξαναπάρουν το προβάδισμα πριν μπουν οι ομάδες στ’ αποδυτήρια. Στο δεύτερο ημίχρονο, το συγκρότημα του Τσάμπι Αλόνσο θυμάται τις περυσινές του συνήθειες και ανατρέπει ξανά τα πράγματα.

Η Βόλφσμπουργκ προηγήθηκε πολύ νωρίς με το αυτογκόλ του Μουκιέλε, αλλά σε μόλις 27 λεπτά, οι «ασπιρίνες» είχαν φέρει τα πάνω κάτω στο παιχνίδι με τα τέρματα των Βίρτς (14′) και Τάι (32′).

Οι «Λύκοι» δεν το έβαλαν κάτω, ισοφάρισαν στο 37′ με τον Μπορνάουβ και μπήκαν στ’ αποδυτήρια κάνοντας ανατροπή… στην ανατροπή.

Ο Κωνσταντίνος Κουλιεράκης έκανε αισθητή την παρουσία του λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, στο 42′, αντί του Μπακού που τραυματίστηκε. Τέσσερα λεπτά αργότερα, στο 45’+1, από πάσα του Έλληνα κεντρικού αμυντικού, ο Σβάνμπεργκ με σουτ έκανε ανατροπή… στην ανατροπή, βάζοντας ξανά μπροστά στο σκορ τους «Λύκους».

Στο δεύτερο μέρος, αρχικά με τον Χινκάπι και στο 90’+3 με τον Μπονιφέις, η Λεβερκούζεν ανέτρεψε τα εις βάρος της δεδομένα και πήρε την τεράστια νίκη.