LATO KLODIAN / EUROKINISSI

Πρωταθλητής Ελλάδας ο Ολυμπιακός!

Το 45ο πρωτάθλημα της ιστορίας του πανηγυρίζει εδώ και λίγη ώρα ο Ολυμπιακός, καθώς η νίκη με σκορ 1-2 στο ντέρμπι του ΟΑΚΑ με την ΑΕΚ εξασφάλισε και μαθηματικά τον τίτλο για τους «ερυθρόλευκους».

Παράλληλα, η σημερινή νίκη διεύρυνε το φετινό αήττητο των Πειραιωτών. Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, έχοντας μάλιστα την απόλυτη κυριαρχία στο πρώτο μέρος, οπότε και προηγήθηκε με 0-2.

Το άνοιγμα του σκορ ήρθε από υπέροχο σουτ στην κίνηση του Ελ Αραμπί στο 38ο λεπτό, ύστερα από πανέμορφη σέντρα του Μασούρα. Στο 45′ ήταν η σειρά του Καμαρά να χριστεί σκόρερ, με το Φορτούνη να είναι αυτός που έβγαλε την ασίστ.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση στην επανάληψη, όμως το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο τελικό 1-2 στο 66ο λεπτό με σκόρερ τον Αραούχο.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ (Καρέρα): Τσιντώτας, Χουλτ, Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας (89′ Χριστόπουλος), Παουλίνιο, Σιμάνσκι, Κρίστιτσιτς, Αλμπάνης (31′ Οικονόμου), Βέρντε (83′ Μαχαίρας), Λιβάια, Αραούχο.

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Τσιμίκας, Μπα, Σεμέδο, Ομάρ, Μπουχαλάκης, Καμαρά (92′ Λοβέρα), Γκιγέρμε, Φορτούνης (71′ Ραντζέλοβιτς), Μασούρας (77′ Καφού), Ελ Αραμπί (77′ Χασάν).