EUROKINISSI/ACTION IMAGES

Σαν σήμερα πριν από 16 χρόνια έγινε το μεγαλύτερο ποδοσφαιρικό θαύμα

16 χρόνια κλείνουν σήμερα από τη «χρυσή» ημερομηνία της 4ης Ιουλίου 2004, όταν η Ελλάδα κατακτούσε το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, πραγματοποιώντας μία από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις στο παγκόσμιο ποδόσφαιρο.

Ήταν μόλις η δεύτερη παρουσία της Εθνικής μας σε τελική φάση Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος και η πρώτη σε μεγάλη διοργάνωση μετά το Μουντιάλ του 1994 στην Αμερική, όταν η τριάδα αγώνων με Αργεντινή, Νιγηρία και Βουλγαρία είχε ως απολογισμό ισάριθμες ήττες και σύνολο τερμάτων 0-10.

Κι όμως… ο Ότο Ρεχάγκελ κατάφερε να εμφυσήσει την απαραίτητη αυτοπεποίθηση στους Έλληνες διεθνείς και να τους οδηγήσει στην… κορυφή του Ολύμπου.

Το χρονικό του θαύματος

Η καλή μέρα φάνηκε από το… πρωί, με την Εθνική μας να αντιμετωπίζει στο πρώτο ματς των ομίλων την οικοδέσποινα Πορτογαλία και να επικρατεί με 2-1, χάρη στα γκολ των Καραγκούνη και Μπασινά (πέναλτι). Στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής αντιμετωπίζαμε την πανίσχυρη Ισπανία, καταφέρνοντας να την κρατήσουμε στο ισόπαλο 1-1. Στο παιχνίδι της τελευταίας αγωνιστικής με τη Ρωσία χρειαζόταν απλά να αποφύγουμε μία ήττα με πάνω από ένα γκολ διαφορά. Οι Ρώσοι προηγήθηκαν νωρίς με 2-0, όμως το γκολ του Ζήση Βρύζα στο 43ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Έτσι, η Ελλάδα προκρίθηκε στα προημιτελικά, έχοντας να ξεπεράσει ακόμα ένα μεγάλο «σκόπελο» τη Γαλλία. Η μαγική ενέργεια του Θόδωρου Ζαγοράκη και η σέντρα που κατέληξε στο κεφάλι του Άγγελου Χαριστέα στο 65ο λεπτό είχε ως αποτέλεσμα το πολυπόθητο 1-0.

Το θαύμα έφτανε όλο και πιο κοντά και στα ημιτελικά κληθήκαμε να αντιμετωπίσουμε την Τσεχία. Εξαιρετικό σύνολο οι Τσέχοι, με παίκτες όπως ο Νέντβεντ και ο Μπάρος, αποδείχθηκαν ιδιαίτερα αξιόμαχοι και το παιχνίδι πήγε στην παράταση. Το «χρυσό» κεφάλι του «κολοσσού» Δέλλα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης μας έστειλε στον τελικό.

Πλέον, είχαμε πιστέψει ότι όλα είναι πιθανά. Στις 4 Ιουλίου 2004, στο «Ντα Λουζ» της Λισαβόνας, είχαμε απέναντι για δεύτερη φορά την οικοδέσποινα Πορτογαλία του – νεαρού τότε – Κριστιάνο Ρονάλντο. Όλα όμως ήταν γραμμένα από τη μοίρα… 1-0 το τελικό σκορ, με τον Άγγελο Χαριστέα να γράφει ιστορία με το γκολ στο 57ο λεπτό.

Το τί ακολούθησε σε όλη την Ελλάδα – και όχι μόνο – παραμένει ζωντανό στις μνήμες όλων.