Ανατροπή από Ατρόμητο: Προκρίθηκε στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας

Ο Ατρόμητος εξασφάλισε την πρόκριση στη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας, επικρατώντας του Λεβαδειακού με σκορ 2-1 σε εκτός έδρας αγώνα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 11′ με το γκολ του Γιαννιώτα, ωστόσο ο Ατρόμητος αντεπίθεσε αποφασιστικά στο δεύτερο ημίχρονο. Η ολική ανατροπή ήρθε μέσα σε δύο λεπτά, με τον Μακάνα Μπάκου να σημειώνει το 1-1 στο 77′ και να διαμορφώνει το τελικό 1-2 στο 79′, μετά από ασίστ του Αθανασίου.

Ο Μπάκου αποτέλεσε «χρυσή» αλλαγή του Πάμπλο Γκαρσία, ο οποίος τον εισήγαγε στον αγώνα στο 46’. Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, η Athens Kallithea κατάφερε να εξασφαλίσει την πρόκριση μετά από σφιχτό αγώνα κατά του Διαγόρα, όπου η αναμέτρηση κρίθηκε στα πέναλτι, με την ομάδα να επικρατεί 4-3.

Το πρόγραμμα του Κυπέλλου Ελλάδας περιλάμβανε επίσης αγώνες που διεξήχθησαν στις 25 Σεπτεμβρίου, με notable αποτελέσματα να περιλαμβάνουν:

– Απόλλων Κρύας Βρύσης – Βόλος 0-3

– ΠΑΣ Γιάννινα – Παναχαϊκή 0-2

– Αιγάλεω – Καμπανιακός 3-2

– Διαγόρας Ρόδου – Athens Kallithea 0-0 κ.δ και παρ. 3-4 στα πεν.

ΛεβαδειακόςΑτρόμητος 1-2

– ΟΦΗ – Παναιτωλικός 19:00

Σημειώνεται ότι ήδη στους «16» βρίσκονται οι ομάδες Ολυμπιακός, Παναθηναϊκός, ΑΕΚ, και ΠΑΟΚ.