INTIME SPORTS

Βραβεία ΠΣΑΤ: Κορυφαίοι Πετρούνιας και Κορακάκη (pics)

Υπό την παρουσία του Προέδρου της Δημοκρατίας, Προκόπη Παυλόπουλου, πραγματοποιήθηκε σήμερα στο Μέγαρο Μουσικής η 65η τελετή απονομής των αθλητικών βραβείων του ΠΣΑΤ.

Διαβάστε εδώ τις αναλύσεις των σημερινών (15/12) αγώνων της Serie A

Ο Πανελλήνιος Σύνδεσμος Αθλητικού Τύπου, παρέδωσε τα βραβεία στους κορυφαίους αθλητές, προπονητές και ομάδες του ελληνικού αθλητισμού για διακρίσεις μέσα στο 2018, όπως αυτοί ψηφίστηκαν από τους αθλητικούς συντάκτες που αποτελούν μέλη του Συνδέσμου.

Να σημειωθεί ότι κορυφαίος αθλητής αναδείχθηκε για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά, ο Λευτέρης Πετρούνιας, κορυφαία αθλήτρια αναδείχθηκε η Άννα Κορακάκη, ενώ καλύτερη ομάδα ψηφίστηκε αυτή του Ολυμπιακού στο πόλο ανδρών.

Αναλυτικά τα βραβεία δόθηκαν ως εξής:

  • ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΑΘΛΗΤΗΣ 2018: Λευτέρης Πετρούνιας(Ενόργανη Γυμναστική)
  • ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΑΘΛΗΤΡΙΑ 2018: Άννα Κορακάκη (Σκοποβολή)
  • ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΟΜΑΔΑ 2018: Ολυμπιακός (Υδατοσφαίριση Ανδρών)
  • ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ 2018: Δημήτρης Ράφτης (Ενόργανη Γυμναστική)
  • ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΑΘΛΗΤΗΣ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ 2018: Αριστείδης Μακροδημήτρης (Κολύμβηση)
  • ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΑΘΛΗΤΡΙΑ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ 2018: Αλεξάνδρα Σταματοπούλου (Κολύμβηση)
  • ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΟΜΑΔΑ ΑΘΛΗΤΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ 2018: Εθνική Ομάδα BC3 ΜΠΟΤΣΙΑ

Επίσης δόθηκαν και τα εξής βραβεία:

  1. Έπαθλο «Αθλητικής Προσφοράς και Ήθους»:
    Βασιλική Μιλλούση (γυμναστική) & Κώστας Παπαγεωργίου (πιγκ πογκ) & Βάσω Σκάρα (χάντμπολ)
    2. Έπαθλο «Κοινωνικής Προσφοράς»: Οικογένεια Γούνα (πόλο)
    3. Τιμητική Διάκριση: ΑΕΚ Μπάσκετ (για την επέτειο των 50 χρόνων από την κατάκτηση του Κυπέλλου Κυπελλούχων Ευρώπης), Τάσος Μπουλμέτης (σκηνοθέτης ταινίας 1968), Βασίλης Γεωργίου (δημοσιογράφος)
    4. Τιμητική Διάκριση: Μεσσηνιακός Γ.Σ. (για τα 130 χρόνια προσφοράς και δράσης)
    5. Τιμητική Διάκριση: Θοδωρής Ζαγοράκης, Γιώργος Καραγκούνης, Άγγελος Μπασινάς, Κώστας Κατσουράνης, Βασίλης Τοροσίδης, που έχουν ξεπεράσει τις 100 διεθνείς συμμετοχές με την Εθνική Ομάδα Ποδοσφαίρου
    6. Ανερχόμενο Ταλέντο: Ελίνα Τζένγκο (στίβος)
    7. Ανερχόμενο Ταλέντο: Χριστίνα Μπούρμπου (κωπηλασία) & Μαρία Κυρίδου (κωπηλασία)
    8. Ανερχόμενο Ταλέντο: Αλέξανδρος Καλπογιαννάκης (ιστιοπλοΐα)
    9. Τιμητική Διάκριση: Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθήνας
    10. Τιμητική Διάκριση: Special Olympics & Γιάννα Δεσποτοπούλου & Κώστας Τριανταφύλλου
    11. Τιμητική Διάκριση: Αντώνης Κουνάδης, Πρόεδρος Ακαδημίας Αθηνών