INTIME SPORTS

Μπάσκετ: Συνεχίζεται η κατρακύλα του Άρη

Μπορεί στα πρώτα 25 λεπτά της αναμέτρησης να έδειχνε ότι μπορεί να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα και μαζί και την βαθμολογική ανάσα που χρειάζεται, έχοντας φτάσει ακόμα και στο +17 απέναντι στην Κύμη, όμως η ομάδα μπάσκετ του Άρη, είναι άρρωστη.

Και αυτό γιατί κατάφερε όχι μόνο να χάσει με το εντυπωσιακό 75-57 από τον αντίπαλό της, αλλά να βρεθεί επί της ουσίας και στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με  ρεκόρ 2-9 μαζί με την Κύμη και το Ρέθυμνο, ενώ ο Κολοσσός που με 2-8 έχει ένα παιχνίδι λιγότερο.

Σ’ ότι αφορά τη διακύμανση του σκορ οι «κίτρινοι» ήταν μπροστά στο πρώτο δεκάλεπτο με 13-18, ήταν μπροστά στο ημίχρονο με 26-35, όμως με το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου άρχισε η κατρακύλα. Η Κύμη με την κόρνα της λήξης μείωσε σε 46-48 και στη συνέχεια κατάφερε να επιβληθεί με 75-57 αφού ο Άρης πέτυχε μόλις εννιά πόντους στο τελευταίο και κρίσιμο σημείο του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 26-35, 46-48, 75-57

Κύμη (Κουτσός): Μητσιμπόνας, Χόρτον 9 (7 ριμπάουντ), Σαγκς 20 (11), Ουάσινγκτον 10 (3), Λιούις 11 (1 τρίποντο, 11 ασίστ), Πουλιανίτης 3 (1), Στυλιανού 3 (1), Άρμστεντ, Μαραγκός 2, Τουντζιαράκης 15, Καμφόρ 5 (1).

Άρης (Καστρίτης): Φλιώνης 5 (1), Μποχωρίδης 6 (2), ΜακΓκί  4 (13 ριμπάουντ), Χάρις 14 (3/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Βεργίνης 4 (1), Χρηστίδης 6, Τζόουνς 8, Νταλό, Κάιζερ, Αγγέλου 3 (1).