Νίκη στο 89` για την Βαγιαδολίδ

Αν και είχε αριθμητικό πλεονέκτημα από το 8ο λεπτό, λόγω της αποβολής του Ρόμπλες, η Βαγιαδολίδ χρειάστηκε γκολ του Όσκαρ Πλάνο στο 89` για να μπορέσει να καταβάλει την μαχητική Μπέτις με σκορ 2-1.

Για τους φιλοξενούμενους το σκορ είχε ανοίξει ο Σέρχι Γκουαρντιόλα στο 63`, για να ισοφαρίσει η Μπέτις πέντε λεπτά αργότερα με τον Μόρον. Το τέρμα του Πλάνο (σ.σ. μόλις το 10ο με τη φανέλα της Βαγιαδολίδ από το 2017), χάρισε στην ομάδα του Σέρτζιο την πρώτη εφετινή νίκη στην La Liga. Το πρώτο της διπλό στο εφετινό πρωτάθλημα πήρε η Σεβίλη επικρατώντας 2-0 της Εσπανιόλ στην Βαρκελώνη. Ρεγκιλόν και Νολίτο στο 44` και το 88` τα γκολ των φιλοξενούμενων, την ίδια στιγμή που η Αλαβές επικρατούσε 1-0 της Λεβάντε χάρη στο τέρμα του Χοσελού στο 54`.

© ΑΠΕ-ΜΠΕ ΑΕ. Τα πνευματικά δικαιώματα ανήκουν στο ΑΠΕ-ΜΠΕ ΑΕ.