Πέρασε στους «8» και βλέπει τελικό η Αγγλία

Σπουδαία η αποψινή βραδιά για την Αγγλία η οποία προκρίθηκε στους «8» του Μουντιάλ και στο βάθος βλέπει τον τελικό της διοργάνωσης.

Τα «λιοντάρια» επικράτησαν της Κολομβίας με 4-3 στα πέναλτι καθώς η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε ισόπαλη 1-1. Το σκορ άνοιξε για τους Άγγλους ο Χάρι Κέιν, εκτελώντας εύστοχο πέναλτι στο 57ο λεπτό της αναμέτρησης. Και εκεί που η ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκέιτ ήταν έτοιμη να πανηγυρίσει, ο Γέρι Μίνα έστειλε τον αγώνα στην παράταση σκοράροντας στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Πιο ψύχραιμοι οι ποδοσφαιριστές της Αγγλίας

Στην παράταση Αγγλία και Κολομβία μοιράστηκαν τις εντυπώσεις και τα ημίχρονα, με αποτέλεσμα να οδηγηθούν στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι.

Μετά την πρόκριση τους στους «8» της διοργάνωσης τα «λιοντάρια» θα αντιμετωπίσουν τον προημιτελικό τη Σουηδία, σε έναν αγώνα που θα κρίνει την πρόκριση στον ημιτελικό του Μουντιάλ.