Στα ημιτελικά του Stockholm Open ο Στ. Τσιτσιπάς

Συνεχίζοντας τις εξαιρετικές εμφανίσεις στο Stockholm Open, ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε του Φιλίπ Κολσράιμπερ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του τουρνουά.

Έπειτα από αγώνα που διήρκεσε μία ώρα και 37 λεπτά, ο Έλληνας αθλητής επικράτησε επί του Νο 35 στην παγκόσμια κατάταξη με σκορ 6-3, 7-6 (4) και πέρασε στον ημιτελικό όπου αύριο θα αντιμετωπίσει το Νο2 του ταμπλό, Φάμπιο Φονίνι και Νο14 στον κόσμο, που απέκλεισε νωρίτερα τον Χιόν Τσουνγκ (7-5, 2-1 αποσ.)

Συγκεκριμένα, ο Στ. Τσιτσιπάς απέναντι σε έναν πολύ καλό αντίπαλο πήρε εύκολα το πρώτο σετ με 6-3, αλλά στο δεύτερο έμεινε πίσω με 5-2. Με όπλο όμως το σερβίς του έκανε το μπρέικ στο 5-4 για να οδηγήσει το ματς στο τάι – μπρέικ όπου επικράτησε με 7-4.