«Τριάρα» πρόκρισης για τη Ρωσία

Η πρώτη ομάδα που πέρασε στους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου έγινε σήμερα το βράδυ η Ρωσία.

Οι οικοδεσπότες επικράτησαν σχετικά εύκολα με 3-1 της Αιγύπτου, διπλασίασαν τις νίκες τους και αυτό που απομένει είναι αν θα καταλάβει την πρώτη θέση του ομίλου της.

To πρώτο ημίχρονο παρότι είχε καλό ρυθμό, κυρίως από την πλευρά της Ρωσίας και κάποιες καλές στιγμές εκατέρωθεν, ολοκληρώθηκε δίχως γκολ. Μία κεφαλιά του Τζούμπα και ένα σουτ του Σαλάχ ήταν ό,τι καλύτερο είχε να επιδείξει το πρώτο μισό.

Καταιγιστική στο δεύτερο ημίχρονο

Εντυπωσιακά αλλαγμένη προς το καλύτερο ήταν η Ρωσία με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Η «Αρκούδα» κυριολεκτικά σκόρπισε την αντίπαλό της εντός δεκαπέντε λεπτών, μετατρέποντας το 0-0 σε ένα άνετο 3-0.

Ο Φατχί στο 47′ ήταν ιδιαίτερα άτυχος και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0. Πριν συνέλθουν οι Αιγύπτιοι οι Ρώσοι «χτύπησαν» εκ νέου, με τον Τσερίσεφ στο 59′ να σημειώνει το 2-0. Τρία λεπτά αργότερα ο Τζιούμπα πέτυχε το 3-0 και ουσιαστικά σφράγισε τη νίκη των Ρώσων.

Το μόνο που πέτυχαν οι Αφρικανοί ήταν να μειώσουν το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σαλάχ στο 73ο λεπτό.

Οι συνθέσεις:

ΡΩΣΙΑ: Ακινφέεβ, Κουτέποβ, Ιγκνασέβιτς, Φερνάντες, Ζιρκόβ (86’ Κουντριάσοβ), Γκαζίνσκι, Τσερίσεβ (74’ Κουζιάεβ), Γκολόβιν, Ζόμπνιν, Σαμέντοβ, Ντζιούμπα (79’ Σμολόβ)

ΑΙΓΥΠΤΟΣ: Ελ Σενάουι, Χεγκάζι, Γκαμπρ, Χάμεντ, Φατί, Αμπντελσαφί, Ελνενί (64’ Ουαρντά), Τρεζεγκέ (68’ Σόμπι), Σαλάχ, Μόσεν (82’ Καράμπα), Σαΐντ