«Χρυσές» οι Γυναίκες στο Beach Hanball

Θριαμβεύτρια στο Τουρνουά Beach Handball Γυναικών αναδείχθηκε η Ελλάδα, κατά την 4η ημέρα των 2ων Μεσογειακών Παράκτιων Αγώνων Πάτρα 2019. Η ελληνική ομάδα επιβλήθηκε της Πορτογαλίας με 2-0 σετ (23-18, 16-10) σετ μπροστά σε κατάμεστες εξέδρες και κατέκτησε αήττητη τον τίτλο με έξι νίκες σε ισάριθμα ματς!
Η Ελλάδα αναρριχήθηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου για δεύτερη φορά μέσα σε έναν χρόνο μετά το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Καζάν και επιβεβαίωσε ότι αποτελεί μία υπερδύναμη του αθλήματος.
Η οικοδέσποινα είχε τον απόλυτο έλεγχο και στα δύο σετ, νικώντας  με 23-18 στο πρώτο χάρη σε ένα σερί 8-0 (από 6-6 σε 14-6) με κορυφαίες τις Βάσω ΣκαραΑ (8 πόντοι) Έλενα Κερλίδη (10 πόντοι) και Αποστολίνα Δημητρίου (10 πόντοι).
Στο δεύτερο σετ οι πρωταθλήτριες κόσμου επικράτησαν 16-10 με όπλο την άμυνα και με την Αλίκη Μακρή να πραγματοποιεί μεγάλες αποκρούσεις.
Την απονομή στα «χρυσά» κορίτσια της Ελλάδας, έκανε ο υφυπουργός Αθλητισμού Λευτέρης Αυγενάκης.
Στον μικρό τελικό η Ιταλία νίκησε την Τυνησία με 2-0 (14-8, 13-12) και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

© ΑΠΕ-ΜΠΕ ΑΕ. Τα πνευματικά δικαιώματα ανήκουν στο ΑΠΕ-ΜΠΕ ΑΕ.