Α1 γυναικών: Τα ζευγάρια των play off και play out

Οι αγώνες θα διεξαχθούν στις έδρες των ομάδων εναλλάξ αρχής γενομένης από την έδρα της ομάδας με τη μεγαλύτερη βαθμολογία.

Φινάλε-θρίλερ είχε η regular season στην Α1 βόλεϊ γυναικών, με τον Ολυμπιακό να εκμεταλλεύεται στο έπακρο την ήττα του Παναθηναϊκού στην Θεσσαλονίκη από τον ΠΑΟΚ (3-1) και να παίρνει στο… φίνις το πλεονέκτημα της έδρας στα play off από τις “πράσινες”, παρότι είχε βρεθεί ακόμη και στο -7 στην κανονική διάρκεια της σεζόν.

Μετά την ολοκλήρωση της 26ης αγωνιστικής έγιναν γνωστά τα ζευγάρια των play off και play out, με τον Ολυμπιακό να παίζει με την Λαμία και τον Παναθηναϊκό με τον ΑΟ Θήρας.

Τα ζευγάρια των play off:

Ολυμπιακός – ΑΟ Λαμίας 2013
Παναθηναϊκός – ΑΟ Θήρας
ΠΑΟΚ – ΑΕΚ
Άρης – ΑΣΠ Θέτις

Οι ομάδες θα δώσουν διπλούς αγώνες (εντός κι εκτός έδρας), ενώ γηπεδούχος του πρώτου αγώνα θα είναι η ομάδα η οποία θα καταλάβει τη χαμηλότερη θέση στον τελικό βαθμολογικό πίνακα της Α’ Φάσης.

Στην περίπτωση που και οι δύο ομάδες πάρουν από μία νίκη στους μεταξύ τους αγώνες, δημιουργείται βαθμολογία, όπως αυτή προβλέπεται στο άρθρο 17 της παρούσης (3 βαθμοί για νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ, 2 βαθμοί για νίκη με 3-2 σετ, 1 βαθμό για ήττα με 2-3 σετ και Ο βαθμοί για ήττα με 1-3 και 0-3 σετ).

Εάν με την βαθμολογία αυτή έχουν τους ίδιους βαθμούς, τότε μετά τον 2ο αγώνα θα διεξάγεται “χρυσό” σετ στους 15 πόντους με ελάχιστο προβάδισμα δύο (2) πόντων, όπως ισχύει σε όλα τα άλλα σετ.

Το Μαρκόπουλο που κατέλαβε την ένατη θέση ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές υποχρεώσεις του τη φετινή σεζόν.

Όσον αφορά το σύστημα διεξαγωγής πλέι άουτ, οι Αμαζόνες, Πανναξιακός, Πορφύρας και Ηλυσιακός θα αναμετρηθούν μέχρι να συμπληρωθούν δύο νίκες για την παραμονή τους στη κατηγορία ως εξής:

α. Αμαζόνες – Ηλυσιακός
β. Πανναξιακός – ΑΟΦ Πορφύρας

Οι νικητές των αγώνων (α) και (β) θα καταλάβουν τις θέσεις 10 και 11 της τελικής βαθμολογικής κατάταξης σύμφωνα με τη σειρά που τερμάτισαν μεταξύ τους στον τελικό βαθμολογικό πίνακα στην Α’ φάση του πρωταθλήματος.

Οι ηττημένοι των αγώνων (α) και (β) θα καταλάβουν τις θέσεις 12 και 13 της τελικής βαθμολογικής κατάταξης σύμφωνα με τη σειρά που τερμάτισαν μεταξύ τους στον τελικό βαθμολογικό πίνακα στην Α’ Φάση του πρωταθλήματος και υποβιβάζονται στην Pre League Γυναικών.

Ο Αίας Ευόσμου που κατέλαβε την 14η θέση υποβιβάστηκε απευθείας στην Pre League γυναικών της αγωνιστικής περιόδου 2022-2023.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ