Αδιανόητη επιστροφή της Γιουβέντους με Μπολόνια

Σε ένα αδιανόητο comeback από 3-0, σε 3-3 που ήταν και το τελικό σκορ) έφτασε η Γιουβέντους στο «Ρενάτο Νταλ΄Αρα» απέναντι στην Μπολόνια, στο ντέρμπι της 3ης θέσης, με το οποίο έπεσε η «αυλαία» της 37ης αγωνιστικής της Serie A.

Μία… στροφή πριν από το φινάλε της σεζόν η ομάδα του Τιάγκο Μότα φάνηκε να «κλειδώνει» την 3η θέση στο πρωτάθλημα παίρνοντας προβάδισμα τριών τερμάτων στο 53΄ με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Καλαφιόρι (είχε ανοίξει το σκορ στο 2΄, ενώ στο 11′ ο Κάστρο έκανε το 2-0).

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι οι «ροσομπλού» θα έφταναν σε μία εμφατική νίκη απέναντι στην κάτοχο του Coppa Italia, οι «μπιανκονέρι» μέσα σε 9 λεπτά (από το 76′ έως το 84′) πέτυχαν τρία γκολ κι έφτασαν στην ισοφάριση (3-3). Πλέον, η ομάδα που θα τερματίσει πίσω από τις Ίντερ και Μίλαν θα γίνει γνωστή μετά τα αποτελέσματα της 38ης και τελευταίας αγωνιστικής.
ς

Την παραμονή της στη Serie A και για τη σεζόν 2024/2025 εξασφάλισε η Βερόνα, μία αγωνιστική πριν από το φινάλε της τρέχουσας περιόδου. Η προτελευταία αναμέτρηση της 37ης ημέρας βρήκε νικήτρια την ομάδα του Μάρκο Μπαρόνι με 2-1 επί της υποβιβασμένης Σαλερνιτάνα, οπότε με το «τρίποντο» αυτό οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στους 37 βαθμούς, τέσσερις πάνω από την 18η Εμπολι που έχει 33.

Ο Κώστας Μανωλάς πέρασε αλλαγή στο 72ο λεπτό αντί του Φάτσιο, για λογαριασμό των γηπεδούχων, ενώ ο έτερος Έλληνας της ομάδας του Σαλέρνο, Τριαντάφυλλος Πασαλίδης, έμεινε στον πάγκο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.