CONFERENCE LEAGUE 2021-2022 / ΜΙΝΤΙΛΑΝΤ - ΠΑΟΚ

Αδίκησε τον εαυτό του στο πρώτο ημίχρονο και ηττήθηκε ο Δικέφαλος

Καθόλου καλό το ξεκίνημα από τους παίκτες του ΠΑΟΚ οι οποίοι δεν μπορούσαν να ανταποκριθούν στην πίεση που ασκούσε η Μίντιλαντ στο πρώτο μισό του γηπέδου.

Οι παίκτες του Δικεφάλου δεν μπόρεσαν καθόλου να γίνουν δημιουργικοί και στα περισσότερα γεμίσματα που επιχείρησαν οι αμυντικοί της Μίντιλαντ είχαν ξεκάθαροι απάντηση.

Στο 19ο λεπτό ο ΠΑΟΚ ήταν η πρώτη και η μόνη φορά που έγινε απειλητικός στο πρώτο ημίχρονο, με τον Μίτριτσα να βρίσκει έξοχα τον Ζίφκοβιτς με το μονοκόμματο σουτ να αποκρούει σε κόρνερ ο τερματοφύλακας της Μίντιλαντ.

Στην επόμενη φάση οι αμυντικοί του Δικεφάλου… κοιμήθηκαν με τον Άντερσον να κοντρολάρει άψογα και να εκτελεί τον Αλέξανδρο Πασχαλάκη.

Μετέπειτα ο Δικέφαλος προσπάθησε να γίνει απειλητικός ωστόσο η ασφυκτική πίεση που ασκούσε η Μίντιλαντ απενεργοποίησε όλα τα όπλα του ΠΑΟΚ.

Το ημίχρονο βρήκε τον ΠΑΟΚ να είναι πίσω στο σκορ με 1-0 με τον Λουτσέσκου να είναι πολύ σκεφτικός και να προχωράει στην αλλαγή του Μίτριτσα με τον Μπίσεσβαρ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Δικέφαλος βγήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο ωστόσο λίγο έλειψε να βρεθεί με δύο τέρματα πίσω στο σκορ με τον Πασχαλάκη να έχει απάντηση.

Μάλιστα ο ΠΑΟΚ για ένα 4λεπτο είχε την Μίντιλαντ στο μισό γήπεδο ωστόσο του έλειψε το καθαρό μυαλό στην τελική ενέργεια.

Κατά την διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου ο Δικέφαλος έδειξε ότι αδίκησε τον εαυτό του, με την Μίντιλαντ να μένει πίσω κλεισμένη στα καρέ της και τον ΠΑΟΚ να την κλείνει στο τέρμα της.

Η έλλειψη τελικής προσπάθειας και ευρηματικότητας στοίχησαν το γρήγορο γκολ στον Δικέφαλο του Βορρά ο οποίος με την είσοδο του Σοάρες και του Ελ Καντουρί έγινε πιο δημιουργικός με τον αιώνιο έφηβο, Αντελίνο Βιεϊρίνια να είναι μόνιμη απειλή.

Στο 90ο λεπτό η Μίντιλαντ έφτασε κοντά στο 2-0 ωστόσο το σουτ του Τσάρλς κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Αλέξανδρου Πασχαλάκη.

Ο Δικέφαλος όσο και να προσπάθησε να γίνει απειλητικός δεν τα κατάφερε με το 0-1 να τον αδικεί εν τέλει όπως εξελίχθηκε ειδικά το δεύτερο ημίχρονο.