ΑΕΚ – Μπράιτον (0-1): Πάει για τελικό στο Άμστερνταμ

Η ΑΕΚ ήταν αυτή που έπρεπε για μια ακόμα φορά στο Europa League, ειδικά στο πρώτο μέρος. Η Ένωση έριξε στα σχοινιά την Μπράιτον στο πρώτο 45λεπτο, είχε τις φάσεις για να σκοράρει, όμως στο δεύτερο μέρος ηττήθηκε με 1-0

Η Ένωση είχε την καλύτερη στιγμή της στο παιχνίδι στο 43ο λεπτό. Ο Τσούμπερ έκανε το δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή και τράνταξε το δοκάρι του Βερμπρούγκεν. Ο Γκατσίνοβιτς με μια κεφαλιά εξ επαφής έστειλε την μπάλα άουτ.

Το γκολ των γλάρων ήρθε στο 55ο λεπτό. Ο Σιμάνσκι ανέτρεψε τον Ζοάο Πέδρο με τον διαιτητή να το σφυρίζει μέσω VAR. Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Πινέδα, Άμραμπατ, Γκατσίνοβιτς, Μάνταλος, Τσούμπερ.

Μπράιτον: Βερμπρούγκεν, Ιγκόρ, Ντανκ, Βέλτμαν, Χίνσελγουντ, Γκρος, Γκίλμουρ, Μιτόμα, Αντίνγκρα, Φέργκιουσον, Πέδρο.