ΑΕΚ και ΠΑΟΚ μοιράστηκαν τον βαθμό σε ένα σφιχτό ντέρμπι

ΑΕΚ και ΠΑΟΚ αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στην OPAP Arena στο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League, σε ένα μέτριο παιχνίδι που, ουσιαστικά, κρίθηκε στο πρώτο μέρος και έφερε χαμόγελα… στον Άρη. Οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν με τον Αμπντούλ Ραχμάν Μπάμπα στο 15ο λεπτό, αλλά η Ένωση ισοφάρισε δέκα λεπτά αργότερα με τον Φρανζί Πιερό. Ό,τι καλύτερο είχε να προσφέρει το ματς ήταν το πρώτο ημίχρονο, αφού στο δεύτερο οι πολλές διακοπές δεν βοήθησαν στην ανάπτυξη του παιχνιδιού.

Η ΑΕΚ μπήκε πιο φουριόζα στο ματς, προσπαθώντας να αξιοποιήσει τη δύναμη της έδρας της. Το σουτ του Αμπουμπακάρι Κοϊτά στο 12’ δεν βρήκε στόχο, με τον ΠΑΟΚ να αγγίζει το γκολ στο 14’. Από λάθος του Ρομπέρτο Περέιρα, ο Τάισον έκανε την προσπάθεια, έδωσε στον Μαγκομέντ Οζντόεφ που σούταρε από το ύψος του πέναλτι, με τον Θωμά Στρακόσια να ακουμπάει την μπάλα και να τη στέλνει στο οριζόντιο δοκάρι.

Από το κόρνερ που ακολούθησε, οι «ασπρόμαυροι» άνοιξαν το σκορ. Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς εκτέλεσε, ο Φεντόρ Τσάλοφ πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Μπάμπα, με διπλή προσπάθεια, νίκησε τον Στρακόσια για το 0-1. Θέλοντας να εκμεταλλευτούν το momentum, οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν σε δυο περιπτώσεις προϋποθέσεις για δεύτερο γκολ, χωρίς όμως ουσιαστική τελική προσπάθεια.

Η ΑΕΚ αντέδρασε και ευτύχησε να ισοφαρίσει σχετικά γρήγορα. Ο Κοϊτά βρήκε στην περιοχή τον Πιερό, που έκανε κίνηση… πίβοτ πάνω στον Τόμας Κεντζιόρα και πλάσαρε κάτω από τα πόδια του Ντομινίκ Κοτάρσκι για το 1-1 στο 25’. Δέκα λεπτά αργότερα, ο φορ από την Αϊτή βγήκε στα δεξιά και έκανε τη σέντρα, αλλά η κεφαλιά του Λιβάι Γκαρσία δεν βρήκε στόχο.

Γρήγορη αντεπίθεση των γηπεδούχων στο 38’, με τον Πιερό να στρώνει στον Λάζαρο Ρότα μετά τη σέντρα του Λιβάι, αλλά ο Κοτάρσκι βγήκε γρήγορα και σταμάτησε το σουτ του διεθνή δεξιού μπακ. Ήταν και η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το φάουλ του Έρικ Λαμέλα στο 55’ πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Κοτάρσκι, σε φάση που η ΑΕΚ διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι του Μπάμπα πάνω στον Λιβάι, ενώ κι η κεφαλιά του Πιερό μετά τη σέντρα του Ρότα στο 59’ πέρασε ψηλά. Ο σκόρερ του ΠΑΟΚ έγινε αναγκαστική αλλαγή, με τον Γιόνι Ότο να περνάει σε ρόλο αριστερού μπακ.

Οι δυο προπονητές προχώρησαν σε αλλαγές – ο Ματίας Αλμέιδα πέρασε και τον Άντονι Μαρσιάλ που έκανε ντεμπούτο – αλλά το παιχνίδι είχε χάσει το ρυθμό του. Στο 83’ ένα σουτ του Αντρίγια Ζίβκοβιτς αποκρούστηκε από τον Μουκουντί και ένα άλλο του Μόουζες Οντουμπάτζο πέρασε άουτ, αποτελώντας τις μόνες αξιόλογες ευκαιρίες της επανάληψης.

Το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος, με τον ΠΑΟΚ να παραμένει στην κορυφή της κατάταξης, έχοντας για συγκάτοικο τον συμπολίτη Άρη, καθώς η ΑΕΚ ακολουθεί με δυο βαθμούς λιγότερους.

Διαιτητής: Ράντε Ομπρένοβιτς (Σλοβενία)

Κίτρινες: Λαμέλα, Μουκουντί – Οζντόεφ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στρακόσια, Μουκουντί, Πήλιος, Ρότα (76’ Οντουμπάτζο), Βίντα, Σιμάνσκι, Περέιρα (76’ Πινέδα), Λαμέλα, Κοϊτά (82’ Γκατσίνοβιτς), Λιβάι (76’ Μαρσιάλ), Πιερό.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ότο, Λόβρεν, Κεντζιόρα, Μπάμπα (63’ Κόλεϊ), Σβαμπ, Οζντόεφ (75’ Καμαρά), Μουργκ (75’ Κωνσταντέλιας), Ζίβκοβιτς, Τάισον (89’ Ντεσπόντοφ), Τσάλοφ (63’ Μπράντον).

* Παρών στην OPAP Arena και ο μικρός Γιάννης Παπαστεφανάκης, ο γνωστός φίλος του ΠΑΟΚ που προ ημερών επέστρεψε από τις Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής, έχοντας υποβληθεί σε σοβαρή χειρουργική επέμβαση προκειμένου να καταφέρει να σταθεί ξανά στα πόδια του.

* Παρών στις κερκίδες της OPAP Arena και ο ομοσπονδιακός τεχνικός της Εθνικής Ελλάδας, Ιβάν Γιοβάνοβιτς, που γνώρισε την αποθέωση.

* Την κίτρινη κάρτα του Ράντε Ομπρένοβιτς αντίκρισε στο 43’ ο Ραζβάν Λουτσέσκου για έντονη διαμαρτυρία, με τον Άρολντ Μουκουντί να πλησιάζει και να… φιλάει τον Ρουμάνο προπονητή.