ΑΕΚ: Νίκη κορυφής με 2-0 επί του Βόλου

Η ΑΕΚ ανέβηκε στην κορυφή της Super League, επικρατώντας 2-0 του Βόλου σε ένα ματς που ολοκλήρωσε την 4η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Η αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε στην OPAP Arena, με τους Πιερό (22΄) και Κοϊτά (62΄) να σημειώνουν τα γκολ για τους γηπεδούχους. Η Ένωση μπήκε από την αρχή πολύ δυνατά στο ματς, απειλώντας άμεσα με σουτ του Κοϊτά στο 3΄ και του Πινέδα στο 11′. Στο 22ο λεπτό, η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα όταν ο Ρότα σέντραρε από δεξιά και ο Φράντζι Πιερό με δυνατή κεφαλιά σκόραρε στο ντεμπούτο του με τον «Δικέφαλο». Ο Αϊτινός ήταν ιδιαίτερα δραστήριος, καλύπτοντας το κενό του Λιβάι Γκαρσία ο οποίος έμεινε εκτός λόγω ενοχλήσεων.

Από το γκολ και μετά, ο Βόλος βελτίωσε την εικόνα του, με την καλύτερη ευκαιρία να προκύπτει στο 44΄ όταν ο Φεράρι βρήκε τον Μεντιέτα στην περιοχή, αλλά το τελείωμά του δεν ήταν καλό. Η ΑΕΚ κατάφερε να πετύχει δεύτερο γκολ στο 62΄ με τον Κοϊτά, «καθαρίζοντας» έτσι το ματς. Παρά τις προσπάθειες του Βόλου, η ΑΕΚ διαχειρίστηκε εύκολα το προβάδισμά της και η αμυντική της λειτουργία παρέμεινε αποτελεσματική, παρά τις απουσίες των Μουκουντί και Βίντα.

Κίτρινες: Μήτογλου, Πιερό – Άλτμαν, Μύγας, Καλογερόπουλος

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στρακόσα, Πήλιος, Κάλενς, Μήτογλου, Ρότα, Σιμάνσκι (83΄ Γιόνσον), Πινέδα (75΄ Περέιρα), Λιούμπιτσιτς (75΄ Μάνταλος), Ελίασον (75΄ Άμραμπατ), Κοϊτά (89΄ Τσιλούλης), Πιερό.

ΒΟΛΟΣ (Χοακίν Γκόμεζ): Κόβατς, Μύγας, Κορρέα (74΄ Κόντε), Μύγας, Καλογερόπουλος, Φερράρι, Ντε Καμπς (10΄λ.τρ. Μπερνάντου), Γκλάβτσιτς, Μεντιέτα (74΄ Βιγιαφάνες), Ασεχνούν (66΄ Κόμπα), Άλτμαν.

* Ενός λεπτού σιγής στη μνήμη των θυμάτων της Μικρασιατικής Καταστροφής τηρήθηκε πριν από την έναρξη του αγώνα.

* Ο Ματίας Αλμέιδα συμπλήρωσε 100 επίσημους αγώνες στον πάγκο της ΑΕΚ, με απολογισμό 64 νίκες, 18 ισοπαλίες και 18 ήττες.