(ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)

ΑΕΚ: Πήρε το «διπλό» στο Περιστέρι και εξακολουθεί να είναι τρίτη

Κατάφερε να πάρει τους τρεις πόντους η «Ένωση»

Σημαντική νίκη πέτυχε η ΑΕΚ στην εκτός έδρας αναμέτρηση κόντρα στον Ατρόμητο για λογαριασμό της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League.

Η «Ένωση» κατάφερε να κερδίσει σχετικά εύκολα με 0-2, σκοράροντας από το πρώτο ημίχρονο. Πιο συγκεκριμένα, στο 22′ ο Γιώργος Τζαβέλλας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1 το οποίο ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στο δεύτερο 45λεπτο, ο Τσούμπερ στο 51′ «σφράγισε» τη νίκη της ΑΕΚ έπειτα από ασίστ του Λιβάι Γκαρσία για το τελικό 0-2. Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 65′ οι γηπεδούχοι έμειναν και με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μουνίθ με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Μετά από αυτήν τη νίκη, η ΑΕΚ εξακολουθεί να είναι στην τρίτη θέση του πρωταθλήματος με 36 πόντους, ενώ ο Ατρόμητος είναι 13ος με 10 βαθμούς.