ΑΕΛ: Εντυπωσιακή πρεμιέρα με 4-2 απέναντι στην Ομόνοια 29Μ

Η ΑΕΛ ξεκίνησε τη νέα σεζόν του κυπριακού πρωταθλήματος με μια εντυπωσιακή νίκη 4-2 στην έδρα της νεοφώτιστης Ομόνοιας 29ης Μαΐου.

Στο Στάδιο Κατωκοπιά-Επιστροφή-Γλαύκος Κληρίδης, η ομάδα της Λεμεσού δεν φάνηκε να επηρεάζεται από το γεγονός ότι η Ομόνοια 29Μ έδινε το πρώτο παιχνίδι στην ιστορία της στην Α΄ κατηγορία.

Η ΑΕΛ προηγήθηκε νωρίς, μόλις στο 3ο λεπτό, με πέναλτι από τον Ιβάν Τρισκόφσκι, και διπλασίασε τα τέρματα της στο 18ο λεπτό με τον Ανδρέα Μακρή. Στο 37΄ ο Νίκολα Τρούγιτς μείωσε σε 2-1 για τους γηπεδούχους, σημειώνοντας το πρώτο γκολ της Ομόνοιας 29Μ στην κυπριακή λίγκα.

Ο Ντανιίλ Λεσοβόι, αριστερός εξτρέμ της ΑΕΛ, αύξησε τη διαφορά στο 45+3΄, διαμορφώνοντας το 3-1. Ο Ιάσωνας Πικής σημείωσε το δεύτερο γκολ της Ομόνοιας 29Μ στην 58η λεπτό της αναμέτρησης.

Τέλος, στο 82΄, ο Ντιλάν Ουεντραογκό διαμόρφωσε το τελικό σκορ, πετυχαίνοντας το 4ο γκολ της ΑΕΛ στην πρεμιέρα της νέας αγωνιστικής περιόδου.