«Αέρας» στους «16» για τον Τσιτσιπά

Η δεύτερη… αποστολή του Στέφανου Τσιτσιπά στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο τένις του απλού ανδρών ήταν εντελώς διαφορετική από την πρώτη!

Χθες, ο Έλληνας πρωταθλητής αντιμετώπισε αρκετές δυσκολίες απέναντι στον Βέλγο, Ζιζού Μπερχς, νικώντας με 2-1 σετ. Σήμερα, όμως, εμφανίστηκε πιο επίφος απέναντι στον Βρετανό, Ντάνιελ Έβανς, και με 2-0 σετ (6-1, 6-2) εξασφάλισε την πρόκριση για τους «16» των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού.

Στον επόμενο γύρο, θα συναντήσει το νικητή του αγώνα μεταξύ του Αργεντινού, Σεμπάστιαν Μπάες (νο18 στην παγκόσμια κατάταξη και μεγάλο φαβορί) και του Λιβανέζου, Μπέντζαμιν Χασάν (νο170 στην ATP).

Ο Τσιτσιπάς στο παιχνίδι με τον Έβανς δεν άφησε καμία απολύτως ευκαιρία στον αντίπαλό του να πιστέψει ότι μπορούσε να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης. Κατά τη διάρκεια του αγώνα, διατήρησε σοβαρότητα και πειθαρχία, αποδεικνύοντας ότι όταν είναι απόλυτα συγκεντρωμένος, δεν έχει να φοβηθεί τίποτα.

Αξιοσημείωτο είναι ότι αν ο Τσιτσιπάς αγωνιστεί με τον Μπάες και προκριθεί στους προημιτελικούς, το πιο πιθανό σενάριο θα ήταν να αντιμετωπίσει τον Νόβακ Τζόκοβιτς, ο οποίος νίκησε εύκολα σήμερα τον Ράφαελ Ναδάλ και στην φάση των «16» θα βρει απέναντί του τον νικητή του αγώνα μεταξύ του Ντομινίκ Κέπφερ και του Ιταλού, Ματέο Αρνάλντι.