Αϊντχόφεν: Κυπελλούχος Ολλανδίας με ανατροπή (2-1) απέναντι στον Άγιαξ

Με μεγάλη ανατροπή στο 2ο ημίχρονο και παρότι προερχόταν από ευρωπαϊκό αποκλεισμό στο ECL από την Λέστερ, η Αϊντχόφεν κατάφερε να νικήσει με 2-1 τον Άγιαξ στον τελικό Κυπέλλου Ολλανδίας, που διεξήχθη στο “Ντε Κάιπ” του Ρότερνταμ και να κατακτήσει το 10ο τρόπαιο στην Ιστορία της και πρώτο μετά τη σεζόν 2011/2012

Παρότι απέναντι στον “Αίαντα” η PSV δεν είχε κανένα θετικό αποτέλεσμα στην τρέχουσα σεζόν (ήττα με 4-0 στο Super Cup και 2 φορές στο πρωτάθλημα με 5-0 και 2-1 αντίστοιχα), εντούτοις τα πράγματα άλλαξαν σήμερα απέναντι στον πολυνίκη του θεσμού (21 φορές τροπαιούχος).

Το γκολ του Γκράβενμπερχ στο 23΄ έδωσε προβάδισμα στους πρωτοπόρους της Eredivisie, ενώ στο 45΄ ήρθε και δεύτερο γκολ από τον Μαζραουΐ, που τελικά δε μέτρησε μετά την χρήση του VAR (οφσάιντ). Στην επανάληψη η ομάδα του Σμιντ κατάφερε να ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα μέσα σε τρία λεπτά στο ξεκίνημά της!

Στο 48΄ ο Μεξικανός Γκουτιέρεζ έφερε τον τελικό στα ίσα και στο 50΄ ο Γκάκπο έβαλε μπροστά στο σκορ την PSV. Παρά την προσπάθεια που κατέβαλλε στο υπόλοιπο της αναμέτρησης η ομάδα του Τεν Χαγκ τίποτα δεν άλλαξε κι έτσι ο Άγιαξ δεν θυα μπορέσει να κάνει το back to back στους τίτλους, μετά την περυσινή επικράτησή του επί της Φίτεσε στον καταληκτικό αγώνα της διοργάνωσης.