Αήττητη η Γερμανία προετοιμάζεται για τον αγώνα με την Ελλάδα

Η Γερμανία ολοκλήρωσε αήττητη την πορεία της στον 3ο όμιλο του Ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ της Λιλ και τώρα προετοιμάζεται για τον νοκ άουτ προημιτελικό κόντρα στην Ελλάδα, εφόσον η Σερβία καταφέρει να νικήσει με +3 το Νότιο Σουδάν αύριο (3/8) και οι ΗΠΑ να επικρατήσουν του Πουέρτο Ρίκο, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στην «γαλανόλευκη». Η παγκόσμια πρωταθλήτρια υπερίσχυσε και της Γαλλίας, επικρατώντας με 85-71 και καταλαμβάνοντας την 1η θέση, αφήνοντας τους «τρικολόρ» στη 2η θέση με την πρώτη τους ήττα (θα αντιμετωπίσουν τον Καναδά στα προημιτελικά).

Οι «πάντσερ» στηρίχθηκαν στη δυνατότητά τους στην άμυνα, καθώς και στην εκρηκτική τους παραγωγικότητα, με ιδιαίτερη αναφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου σημείωσαν ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 24-9, επεκτείνοντας τη διαφορά σε +21 (48-27 στο 20΄). Η επίθεση διατήρησε τον καλό ρυθμό της στην τρίτη περίοδο, η διαφορά παρέμεινε γύρω από τους 20 πόντους (77-55), καθιστώντας τον επίλογο του αγώνα διαδικαστικό.

Κορυφαίοι του αγώνα για τη Γερμανία ήταν οι Φραντς Βάγκνερ και Ντένις Σρέντερ (9 ασίστ), με τον καθένα να σημειώνει 26 πόντους, ενώ από τη Γαλλία ο Βίκτορ Ουεμπανιαμά με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ ήταν μόνος για να βοηθήσει την ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 27-48, 46-69, 71-85