Άκρως αποτελεσματικός ο ΠΑΟΚ στο πρώτο του φιλικό

Με τo… δεξί μπήκε στα φιλικά ενόψει της νέας σεζόν ο ΠΑΟΚ. Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου πραγματοποίησε πειστική εμφάνιση, ιδίως στο δεύτερο ημίχρονο, κερδίζοντας εύκολα με 4-0 την Γκόου Αχέντ Ιγκλς στο προπονητικό κέντρο του Τέρβολντε.

Νέλσον Ολιβέιρα (29’), Τζάστιν Μπάκερ (47’αυτ.), Αντρέ Ρικάρντο (63’) και Γιάννης Κωνσταντέλιας (73’) τα γκολ των «ασπρόμαυρων» που αποδείχθηκαν άκρως αποτελεσματικοί μπροστά στην αντίπαλη εστία.

Το ξεκίνημα, πάντως, δεν προμήνυε τέτοια… καταιγίδα. Καλή στιγμή στο 19’ για τους Ολλανδούς, όταν ο Μπας Κάιπερς τροφοδότησε τον Μαρτάιν Μπερντέν, αλλά το φαλτσαριστό σουτ του τελευταίου, πέρασε πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Ζίβκο Ζίβκοβιτς. Δέκα λεπτά αργότερα ο Γιάννης Κάργας αποσόβησε το γκολ και στην αντεπίθεση, από πάσα του Φελίπε Σοάρες, ο Ολιβέιρα κοντρόλαρε και με σουτ από το ύψος της περιοχής άνοιξε το σκορ. Με ένα σουτ του Γιόαν Σάστρε (32’) και μια κεφαλιά του Μπερντέν (37’) – που δε βρήκαν στόχο – ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος.

Οι δυο ομάδες χρησιμοποίησαν εντελώς διαφορετικές ενδεκάδες στο δεύτερο μέρος, με τον ΠΑΟΚ να είναι ασταμάτητος. Ο Λευτέρης Λύρατζης έκανε τη σέντρα και ο Μπάκερ με αυτογκόλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στο 47’. Ο Κωνσταντέλιας απείλησε με σουτ στο 62’ και στο επόμενο λεπτό ήρθε το 3-0 με υπέροχη κεφαλιά – δοκάρι και μέσα – του Αντρέ Ρικάρντο έπειτα από σέντρα του Ομάρ Ελ Καντουρί. Δέκα λεπτά μετά, από νέα ενέργεια του Λύρατζη, ο Κωνσταντέλιας με ωραίο σουτ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο τελικό 4-0, αφού του σουτ του Γκις Στάινφελντερ στο 88’ σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Χρήστου Ταλιχμανίδη.

Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο: Ζ. Ζίβκοβιτς, Σάστρε, Παναγιώτου, Κάργας, Ράφα Σοάρες, Ντάντας, Αουγκούστο, Λάμπρου, Φελίπε Σοάρες, Κουαλιάτα, Ολιβέιρα.

Και αυτή του δευτέρου ημιχρόνου: Ταλιχμανίδης, Τσαούσης, Κουλιεράκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Τσιγγάρας, Σβαμπ, Ελ Καντουρί, Ρικάρντο (76’ Τζίμας), Κωνσταντέλιας, Τσόλακ.

Η ενδεκάδα στο πρώτο ημίχρονο για την Γκόου Αχέντ Ιγκλς (Ρενέ Χάκε): Ντε Λάνγκε, Φοντάν, Κάιπερς, Ιντζες, Λίντχορστ, Λίντμπεργκ, Ρομένς, Αντεκανί, Μπερντέν, Στόκερς, Νικολάι.

Και αυτή του δευτέρου ημιχρόνου: Γιάνσεν, Ντάιλ, Αβεντισιάν, Μπλόμε, Οζτούρκ, Μπάκερ, Βέιγενμπεργκ, Σάαθοφ, Μπέρενσοτ, Τερ Χάαρ, Στάινφελντερ.

Στον πάγκο: Γκρούνενταϊκ, Λακρουά, Φαν ντεν Μπεργκ

*Στο Απελντοορν βρίσκεται πλέον και ο Ενέα Μιχάι, καθώς ολοκληρώθηκε η εξτρά άδεια που είχε λάβει λόγω των υποχρεώσεών του με την εθνική Αλβανίας.

**Απόντες από το φιλικό, αλλά το παρακολούθησαν, ήταν οι Αντρίγια Ζίβκοβιτς, Αντελίνο Βιεϊρίνια, Γιάννης Μιχαηλίδης και Ντόμινικ Κοτάρσκι. Ο Σέρβος εξτρέμ δεν αγωνίστηκε έχοντας ενσωματωθεί χθες (28/6) στην αποστολή, ο Πορτογάλος μπακ κι ο Έλληνας στόπερ ακολουθούν πρόγραμμα θεραπείας ενώ ο Κροάτης τερματοφύλακας κρίθηκε σκόπιμο να μείνει εκτός.

***Με πρόβλημα τραυματισμού αποχώρησε στο 81’ ο Λύρατζης – του τοποθετήθηκε πάγος στο πόδι – με τον ΠΑΟΚ να ολοκληρώνει με δέκα παίκτες το φιλικό.