(MOTION TEAM)

«Άλωσε» το Χαριλάου με 10 ο ΠΑΟΚ – Έπιασε τον Άρη στην δεύτερη θέση

Μεγάλη νίκη με δέκα παίκτες που τον φέρνει στην δεύτερη θέση πήρε ο ΠΑΟΚ από τον Άρη, στο Κλ. Βικελίδης.

Πολύ δυνατά ξεκίνησε την αναμέτρηση ο ΠΑΟΚ, πιέζοντας μπροστά και κάνοντας γρήγορες αναπτύξεις στην επίθεση.

Το επιστέγασμα στο πολύ καλό ξεκίνημα του ΠΑΟΚ ήταν το γκολ 7ο λεπτό όταν ο Σφιντέρσκι έκοψε ωραία την μπάλα στην μεγάλη περιοχή με τον Σβαμπ με κοντινή προβολή να κάνει το 0-1.

Ο Άρης στο 12ο λεπτό είχε πολύ καλή ευκαιρία για να ισοφαρίζει καθώς ο Μπερτόγλιο πήρε μόνος του κεφαλιά από την μεγάλη περιοχή, ωστόσο ο Πασχαλάκης μπλόκαρε εύκολα.

Ο Άρης από το 17ο λεπτό και μετά άρχιζε να κερδίζει μέτρα με τον ΠΑΟΚ να στέκεται κυρίως στο ανασταλτικό κομμάτι προσέχοντας πολύ τους χώρους που αφήνει στον Άρη.

Στο 35ο λεπτό ο Άρης προσπάθησε να απειλήσει αλλά το σουτ του Γκανεα πέρασε ψηλά άουτ από τα δοκάρια του Πασχαλάκη

Στο 36ο λεπτό σουτ του Μπαμπα με την μπάλα να πηγαίνει ψηλά άουτ από τα δοκάρια του Κουεστα.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία του ΠΑΟΚ για το 0-2 ήρθε στο 43ο λεπτό όταν ο Καντουρί προσπάθησε να κρεμάσει τον Κουέστα αλλά ο τερματοφύλακας του Άρη απέκρουσε σε κόρνερ το οποίο και πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Τα επόμενα λεπτά πέρασαν χωρίς κάτι το ιδιαίτερο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 0-1.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί και πάλι να κρατάει τα μετόπισθεν καθαρά, με τον Άρη να μην μπορεί με τα γεμίσματα που επιχειρεί να απειλήσει.

Στο 56ο λεπτό ο Γκαρσία είδε τον Κρέσπο να πέφτει στον αγωνιστικό χώρο με τον Μιχαηλίδη να περνάει εκτάκτως στην θέση του.

Στο 66ο λεπτό ο ΠΑΟΚ έχασε την μάχη του αγώνα καθώς μετά το κόψιμο του Καντουρί ο Σφιντέρσκι δεν βρίσκει καλά την μπάλα με τον Ζίβκοβιτς να πλασάρει και τον Κουέστα να κάνει εξαιρετική επέμβαση.

Οι δύο ομάδες έπαιζαν κρυφτό για πολύ ώρα, με τον Άρη να φοβάται να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο καθώς ο ΠΑΟΚ στις αντεπιθέσεις είχε δείξει ότι είναι πολύ απειλητικός.

Στο 86ο λεπτό ο ΠΑΟΚ μένει με 10 παίκτες όταν ο Ουάρντα δέχεται δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε 1 λεπτό σε μια κίνηση άνευ λογικής, δίνοντας το δικαίωμα στον Άρη να κερδίσει αριθμητικό πλεονέκτημα.

Ο Άρης είχε την ευκαιρία του στο 92ο λεπτό όταν ο Μπερόγλιο βρέθηκε μόνος του μέσα στην περιοχή, πλάσαρε τον Πασχαλάκη ωστόσο ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ πραγματοποίησε μια μεγάλη απόκρουση.

Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε χωρίς καμία άλλη φάση, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει ένα μεγάλο διπλό που τον φέρνει στην δεύτερη θέση σε ισοβαθμία με τους «κιτρινόμαυρους».