Αλβανία – Γεωργία 1-0: Σημαντική νίκη στην Τιφλίδα και κορυφή στον όμιλο

Η Αλβανία κερδίζει τη Γεωργία και ισχυροποιεί τη θέση της στον όμιλο του Nations League. Με τους φιλοξενούμενους να κάνουν το 2Χ2 ξεκίνησε το σημερινό πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής του Nations League. Η Αλβανία κατέγραψε μια εντυπωσιακή νίκη στην Τιφλίδα με 1-0 επί της Γεωργίας, με τον γκολκίπερ Θωμά Στρακόσα να ξεχωρίζει με σωτήριες επεμβάσεις. Το τρίποντο αυτό είναι το δεύτερο για την ομάδα του Σιλβίνιο στον Α’ όμιλο της League B, γεγονός που δημιούργησε τριπλή ισοβαθμία στην κορυφή με Γεωργία, Τσεχία και Αλβανία να έχουν από 6 βαθμούς. Οι Τσέχοι, την ίδια ώρα, αγωνίζονται με την ουραγό Ουκρανία που έχει 3 βαθμούς.

Αξιοσημείωτο είναι ότι ο Θωμάς Στρακόσα πραγματοποίησε τουλάχιστον τέσσερις κρίσιμες επεμβάσεις, με κορυφαία αυτή στο 48ο λεπτό, μετά το γκολ της ομάδας του με τον Ασλάνι. Η Γεωργία, η οποία δεν είχε ηττηθεί εντός έδρας από τον Σεπτέμβριο του 2023, είδε τον Σενγκέλια του ΟΦΗ να μπαίνει στο παιχνίδι στα τέσσερα λεπτά των καθυστερήσεων.

ΓΕΩΡΓΙΑ: Μαμαρντασβίλι, Κακαμπάτζε, Κάσια, Ντβάλι, Λοτσοσβίλι (81′ Τσιταϊσβίλι), Κιτεϊσβίλι, Νταβιτασβίλι (90′ Σενγκέλια), Μικαουτάτζε, Τσακβετάτζε, Κβαρατσχέλια, Ζιβζιβάτζε

ΑΛΒΑΝΙΑ: Στρακόσα, Μπάλιου, Ισμαΐλι, Αγέτι, Μιτάι, Ασλάνι, Ραμαντάνι, Ασάνι, Μπαϊράμι (77′ Σουλεϊμάνοφ), Λάτσι, Τούτσι (48′ Ντάκου)

Επιπλέον, η πρωτοπόρος του Α’ ομίλου της League C, Σλοβακία, πέρασε το εμπόδιο του Αζερμπαϊτζάν με σκορ 3-1, διατηρώντας την αήττητη πορεία της με 10 βαθμούς. Η Σουηδία, meanwhile, θα δοκιμαστεί στο Ταλίν απέναντι στην Εσθονία, η οποία μετά από τρία παιχνίδια μετρά μία νίκη και δύο ήττες.