Αμβούργο – Άρης 4 – 3: Ένα ημίχρονο δεν ήταν αρκετό

Με εξαιρετική εμφάνιση μόνο για ένα ημίχρονο ο Άρης γνώρισε την ήττα με 4-3 από το Αμβούργο, στο πρώτο φιλικό κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας του στο Σότσαου της Αυστρίας.

Άκρως χορταστικό το πρώτο μέρος, με τον Άρη να παίρνει τρεις φορές το προβάδισμα, με τους Χουάν Μανουέλ Ιτούρμπε (4′), Ντάνιελ Μαντσίνι (12′) και Μάρβιν Πίρσμαν (38′), και τη HSV να έχει απάντηση στις δύο, με τους Ρόμπερτ Γκλάτσελ (8′) και… Πίρσμαν (22’αυτ.).

Καλύτεροι οι Γερμανοί στο δεύτερο ημίχρονο, έφεραν τα πάνω-κάτω με τους Ρόμπερτ Μάισνερ (58′) και Χαβιέρ Αμαέτσι (59′) ενώ είχαν και δύο δοκάρια.

Μην έχοντας πληθώρα παικτών στη διάθεσή του, ο Χερμάν Μπούργος χρησιμοποίησε στα χαφ τον Ματέο Γκαρσία κι έδωσε την ευκαιρία στον 18χρονο (γεννημένο στις 10/1/2004) Χρήστο Χατζηιωάννου να ξεκινήσει στην κορυφή της επίθεσης.

Αυτό, όμως, δεν εμπόδισε τους Θεσσαλονικείς να ανοίξουν νωρίς το σκορ με τον Ιτούρμπε, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε λάθος της αντίπαλης άμυνας και πλάσαρε για το 1-0.

Οι Γερμανοί, ωστόσο, ισοφάρισαν γρήγορα έπειτα από κακή τοποθέτηση του Σαλέμ Εμπακατά, με τον Γκλάτσελ από την καρδιά της μεγάλης περιοχής να κάνει το 1-1.

Τα… δώρα συνεχίστηκαν από την άμυνα του Αμβούργου με τον Μαντσίνι να λέει “ευχαριστώ” στον τερματοφύλακα Ματέο Ράαμπ και σε κενή εστία να κάνει το 2-1.

Δέκα λεπτά αργότερα, όμως, Χουλιάν Κουέστα και Πίρσμαν μπερδεύτηκαν, με τον Βέλγο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-2. Ιτούρμπε, Μαντσίνι και Χατζηιωάννου σπατάλησαν ευκαιρίες στη συνέχεια, αλλά στο 38′, από κόρνερ του Μαντσίνι, ο Πίρσμαν σκόραρε στη σωστή εστία για το 3-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Τιμ Βάλτερ μπήκε με διαφορετική ενδεκάδα και με μεγαλύτερη διάθεση, σε αντίθεση με τον Αρη που… ξέμεινε από επιλογές.

Στο 58′ η μπάλα πέρασε κάτω από τα πόδια του Φαμπιάνο Λέισμαν, με τον Μάισνερ να ισοφαρίζει σε 3-3. Ένα λεπτό μετά, ο Χαβιέρ Αμαέτσι εκμεταλλεύτηκε τα κενά στην ελληνική άμυνα για το 3-4.

Ακολούθησαν δύο δοκάρια για τους Γερμανούς, με τους Μάριο Βούσκοβιτς (61′) και Άαρον Οπόκου (63′), με τον Μπούργος να δίνει χρόνο στους νεαρούς Μιχάλη Παναγίδη και Κωνσταντίνο Χρυσόπουλο.

Το σκορ δεν άλλαξε, με το Αμβούργο να παίρνει τη νίκη με 4-3, λίγες ημέρες πριν την έναρξη των υποχρεώσεών του για τη Β’ κατηγορία του γερμανικού ποδοσφαίρου.

ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΤΟΥ ΑΡΗ ΣΤΟ ΣΟΧΑΟΥ ΤΗΣ ΑΥΣΤΡΙΑΣ / ΦΙΛΙΚΟ / ΑΡΗΣ – ΑΜΒΟΥΡΓΟ

Κίτρινες: Ράις

Οι συνθέσεις:

ΑΡΗΣ (Χερμάν Μπούργος): Κουέστα (46′ Σιαμπάνης), Εμπακατά, Πίρσμαν (46′ Μαρμαρίδης), Μπράμπετς, Φαμπιάνο (69′ Χρυσόπουλος), Ντουκουρέ (55′ Ντιοπ), Ματέο, Μαντσίνι (71′ Ασλανίδης), Ιτούρμπε (63′ Χαΐροβιτς), Πάλμα, Χατζηιωάννου (46′ Παναγίδης).

ΑΜΒΟΥΡΓΟ (Τιμ Βάλτερ): Ράαμπ, Χάιερ, Σόνλαου, Μπιλμπίτζα, Μπένες, Γκλάτζελ, Κίτελ, Μέφερτ, Μούχαϊμ, Αμπρόσιους, Χάιλ.

Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν οι: Μίκελ, Κένιγκσντερφερ, Ράις, Αμαέτσι (88′ Μέγκετ), Λάιντμπολντ (86′ Άντερσεν), Μάισνερ, Βάγκνομαν, Οπόκου, Ρορ, Ντέιβιντ, Βούσκοβιτς.

***Με πρόβλημα τραυματισμού αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο ο Σεΐκ Ντουκουρέ, με τον Παπέ Σεΐκ Ντιοπ να πραγματοποιεί το ανεπίσημο ντεμπούτο του με τη φανέλα του Άρη.