Αναφανδόν πρόκριση για τις ΗΠΑ

«Δύο στα δύο» για την Εθνική ομάδα μπάσκετ των ΗΠΑ στον 3ο όμιλο του Ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ στη Λιλ. Η Team USA δεν είχε διάθεση για… αναταράξεις απέναντι στο Νότιο Σουδάν, όπως είχε συμβεί στον πρόσφατο φιλικό αγώνα που κρίθηκε με καλάθι του ΛεΜπρον Τζειμς στα 8΄΄ πριν από τη λήξη, και με το τελικό σκορ 103-86 εξασφάλισε την πρόκριση για τα προημιτελικά, υποχρεώνοντας παράλληλα τους Αφρικανούς στην πρώτη τους ήττα.

Με εξαιρετική παραγωγικότητα και έμφαση στην άμυνα, ιδιαίτερα στο πρώτο δεκάλεπτο, οι ΗΠΑ εξασφάλισαν από το ημίχρονο μία διαφορά ασφαλείας 19 πόντων (55-36 στο 20΄). Ξεκινώντας με γκάζι όποτε απαιτείτο στην επανάληψη, δεν αντιμετώπισαν ποτέ την απειλή του Νότιου Σουδάν.

Κορυφαίος των νικητών, που είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, αναδείχθηκε ο Μπαμ Αντεμπάγιο με 18 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ από την πλευρά των ηττημένων, που σημείωσαν 19 λάθη, διακρίθηκε ο Νούνι Όμοτ με 24 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 55-36, 73-57, 103-86