«Ανάσα» για Μπέτις

Το γκολ του Μαντί στο 78ο λεπτό έβαλε τις βάσεις και αυτό του Σανάμπρια στις καθυστερήσεις «σφράγισε» τη σπουδαία εκτός έδρας νίκη της Μπέτις, με 2-0 επί της ουραγού, Ουέσκα, η οποία είχε σε ένα ακόμη ματς στην αρχική της ενδεκάδα τον Δημήτρη Σιόβα.

Εάν οι γηπεδούχοι θέλουν να ελπίζουν σε παραμονή, τέτοια ματς σαν το αποψινό θα πρέπει οπαδώποτε να τα κερδίζουν, ειδάλλως δεν έχουν καμία τύχη. Οι Ανδαλουσιάνοι ήθελαν το «διπλό» για ν΄ απομακρυνθούν ακόμη περισσότερο από τις επικίνδυνες θέσεις και τα κατάφεραν με σκόρερ τον 29χρονο Αλγερινό αμυντικό.

Επέστρεψε στις νίκες η Χετάφε και, μάλιστα, με ανατροπή μετά από τρεις αγωνιστικές (δύο ήττες, μία ισοπαλία). Παρότι η ομάδα της Μαδρίτης βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 4ο λεπτό στην έδρα της Έλτσε, κατάφερε να ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα και να πάρει μια πολύτιμη νίκη με 3-1, στην προσπάθεια που κάνει για να απομακρυνθεί από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Καθοριστικό σημείο στον αγώνα ήταν η αποβολή του Μαρκόνε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 52΄. Οι γηπεδούχοι μετά την εξέλιξη αυτή γύρισαν στην άμυνα, με αποτέλεσμα να δεχτούν γρήγορα το δεύτερο γκολ και να μην καταφέρουν ν΄ αντιδράσουν στη συνέχεια.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ της 18ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της LaLiga έχουν ως εξής:

Θέλτα-Βιγιαρεάλ                       0-4
(5΄ Μορένο, 14΄ Γκόμεθ, 19΄ Παρέχο, 31΄ Νίνιο)
Σεβίλη-Σοσιεδάδ                       3-2
(4΄, 7΄, 46΄ Εν-Νεσίρι – 5΄αυτ. Ντιέγκο Κάρλος, 14΄ Ίσακ)
Γρανάδα-Μπαρτσελόνα                   0-4