Ανατροπή για τη Γιουνάιτεντ (2-1) – Θρίαμβος της Άστον Βίλα (3-1) κόντρα στη Φούλαμ

Ανατροπές και σκανδαλώδεις νίκες στην 8η αγωνιστική της Premier League με τη Γιουνάιτεντ και την Άστον Βίλα να ξεχωρίζουν. Στο… περιθώριο της νίκης της Τότεναμ, αλλά και του επικείμενου παιχνιδιού της Άρσεναλ με την Μπόρνμουθ, το κυρίως πιάτο της 8ης αγωνιστικής της Premier League περιελάμβανε πέντε αναμετρήσεις. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ τα… χρειάστηκε απέναντι στην Μπρέντφορντ, όμως επιβλήθηκε 2-1 στο Ολντ Τράφορντ με ανατροπή. Ο Ίθαν Πίνοκ άνοιξε το σκορ για τις σφήκες στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους για το 1-0.

Η απάντηση της ομάδας του Έρικ Τεν Χαγκ ήρθε με το… καλησπέρα του δεύτερου ημιχρόνου όταν ο Αλεχάντρο Γκαρνάτσο ισοφάρισε σε 1-1 στο 47′. Ένα τέταρτο αργότερα (62′) ο Ράσμους Χόιλουντ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα και διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Μεγάλη ανατροπή πέτυχε και η Άστον Βίλα απέναντι στη Φούλαμ εκτός έδρας, επικρατώντας με 3-1. Οι κότατζερς προηγήθηκαν με τον Χιμένες στο 5ο λεπτό, αλλά η ισοφάριση ήρθε τέσσερα λεπτά μετά για τους χωριάτες με τον Ρότζερς. Στο δεύτερο μέρος η Βίλα ολοκλήρωσε την ανατροπή με το γκολ των Γουότκινς (59′) και το αυτογκόλ του Ντιοπ (69′).

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Μπράιτον πήρε το διπλό στην έδρα της Νιούκαστλ με 1-0, χάρη στο τέρμα του Γουέλμπεκ. Χορταστικό παιχνίδι στο Σεντ Μέρις με τη Λέστερ να νικά με 3-2 τη Σαουθάμπτον.