Ανατροπή για τον Παναιτωλικό με γκολ στο τελευταίο λεπτό από τον Βόλο

Ο Παναιτωλικός δεν κατόρθωσε να δώσει συνέχεια στην ξέφρενη πορεία των τελευταίων εβδομάδων, καθώς ο Βόλος τον υποχρέωσε σε ήττα εντός έδρας (0-1) με γκολ από πέναλτι στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων. Αυτό το αποτέλεσμα οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στο μειονέκτημα που είχαν οι Στερεοελλαδίτες από το 26ο λεπτό, όταν έμειναν με παίκτη λιγότερο. Στην εναρκτήρια αναμέτρηση της 9ης αγωνιστικής στη Σούπερ Λίγκα, ο Παναιτωλικός παρέμεινε στους 14 βαθμούς, ενώ οι Θεσσαλοί κατάφεραν να φύγουν από μια δύσκολη έδρα με το μέγιστο δυνατό όφελος.

Το πρώτο ημίχρονο κυμάνθηκε στη μετριότητα, με τη μοναδική αξιοσημείωτη στιγμή να ανήκει στους γηπεδούχους. Στο 13ο λεπτό, σε μια σέντρα-σουτ του Μαυρία, ο Μύγας πρόλαβε να απομακρύνει την μπάλα, και στην εξέλιξη της φάσης, ο Κόβατς εξουδετέρωσε την προσπάθεια του Ρόα.

Η καθοριστική φάση του παιχνιδιού καταγράφηκε στο 26΄, όταν το μαρκάρισμα του Στάγιτς στον Μεντιέτα κόστισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στον παίκτη του Παναιτωλικού, ο οποίος είχε ήδη «κιτρινιστεί» από το 21΄. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, τα «Καναρίνια» συνέχισαν να διατηρούν τον έλεγχο του παιχνιδιού απέναντι σε έναν αντίπαλο που προσπαθούσε να βρει χώρους για καλή αντεπίθεση.

Στο δεύτερο μέρος, οι Βολιώτες προσπάθησαν να ανέβουν στο γήπεδο για να εκμεταλλευτούν το πλεονέκτημα και στο 64΄ έχασαν σπουδαία ευκαιρία με το κακό τελείωμα του Άλτμαν. Ωστόσο, δύο λεπτά αργότερα, γλίτωσαν το 0-1, καθώς το σουτ του Λουίς κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.

Αναζητώντας περισσότερη επιθετικότητα, ο Πουρσαϊτίδης πέρασε στο παιχνίδι τους Κόντε και Βιγιαφάνιες. Στο 83΄, ο Κόντε παραλίγο να τον δικαιώσει άμεσα, αλλά η κεφαλιά του πέρασε πάνω από το δοκάρι. Τελικά, στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Σιέλης υπέπεσε σε πέναλτι επί του Μεντιέτα, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Κόντε στο 90΄+10.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κωνσταντίνος Τσετσίλας

ΚΟΚΚΙΝΗ: 26΄ Στάγιτς (2η κίτρινη)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Στάγιτς, Μπουζούκης, Λομόνακο, Λουίς Μιγκέλ, Μπακάκης, Σιέλης – Μεντιέτα, Κόσζτα, Κορέα, Γκλάβτσιτς

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης): Τσάβες, Σιέλης, Παντελάκης, Στάγιτς, Μαυρίας, Τορεχόν, Λουίς Μιγκέλ, Μπουζούκης (83΄ Λαχούντ), Μπελεβώνης (83΄ Νικολάου), Ρόα (72΄ Ντίαζ, 89΄ Μπακάκης), Λομόνακο (83΄ Μαϊντέβατς).

ΒΟΛΟΣ (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Κόβατς, Σούντγκρεν, Κορέα, Καλογερόπουλος, Φεράρι (90΄+13 Σμέουλερς), Γκλάβτσιτς, Μπερνάντου (90΄+13 Μίλετιτς), Μεντιέτα, Μύγας, Κόμπα (72΄ Βιγιαφάνιες), Κόσζτα (72΄ Κόντε).