Ανατροπή η Αϊντχόφεν και περιμένει τον Ολυμπιακό

Νίκη με ανατροπή για την Αϊντχόφεν επί της Φίτεσε με 3-1, για την 23η αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος. Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League, τέσσερις ημέρες πριν από τη ρεβάνς τη ήττας από τους «ερυθρόλευκους» (4-2),  βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις από το 4ο λεπτό από τον Μπόρχα, αλλά στη συνέχεια ανέλαβε τον πλήρη έλεγχο του ματς και νίκησε με τα γκολ των Γκέτσε (86′, 88′) και Μάλεν (66′).

Η ομάδα του Ρόγκερ Σμιντ αγωνίστηκε με τους: Μβόγκο, Ντάμφρις, Μπαουμγκάρντι, Βιεργκέβερ (89′ Τέζε) Ροζάριο, Μάουρο Τζούνιορ (65′ Τόμας), Σανγκαρέ, Γκουτιέρες (46′ Μάλεν), Φέιν (46′ Μαξ), Ζάχαβι, Βέρτεσεν (65′ Γκέτσε).

Στο μεταξύ, η Βααλβάικ πήρε άνετα τη νίκη, με τον Κώστα Λάμπρου ξανά κάτω από τα δοκάρια της, επί της Χεράκλες με 3-0 και ξέφυγε από την τελευταία τριάδα της βαθμολογίας. Για τους φιλοξενούμενους ο Ορέστης Κιουμουρτζόγλου αγωνίστηκε ως αλλαγή από το 82ο λεπτό.

Νωρίτερα, η Φέγενορντ έχασε έδαφος, καθώς δεν μπόρεσε να νικήσει στην έδρα της Τβέντε (2-2). Μάλιστα η ομάδα του Ρότερνταμ πρέπει να αισθάνεται και ευχαριστημένη, καθώς βρέθηκε να χάνει με 2-0, αλλά τελικά κατάφερε να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας. Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής στην Eredivisie:

Βίλεμ-Ουτρέχτη                0-6
Εμεν-Τσβόλε                   3-2
Φένλο-Αλκμααρ                 1-4
Φορτούνα Σιτάρντ-Ντεν Χάαγκ   2-0
Τβέντε-Φέγενορντ              2-2
Βάαλβαϊκ-Χεράκλες             3-0
Χέρενφεν-Γκρόνινγκεν          1-1
Αϊντχόφεν-Φίτεσε              3-1