Ανατροπή και νίκη με δέκα παίκτες η Λάτσιο

Αν και αγωνιζόταν με δέκα παίκτες από το 6ο λεπτό και βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Λάτσιο ξεκίνησε με νίκη 2-1 επί της Μπόλόνια στο «Ολίμπικο», τις υποχρεώσεις της στο φετινό ιταλικό πρωτάθλημα.

Ο τερματοφύλακας Μαξιμιλιάνο, στο ντεμπούτο του κάτω από τα δοκάρια των «λατισάλι», αποβλήθηκε μόλις στο 6ο λεπτό, επειδή έπιασε τη μπάλα εκτός περιοχής προ του Αρναούτοβιτς.

Οι «ροσομπλού», που είχαν στη βασική ενδεκάδα τον νεοαποκτηθέντα Μπάμπη Λυκογιάννη (έπαιξε 65 λεπτά και αντικαταστάθηκε), αξιοποίησαν την αριθμητική τους υπεροχή και προηγήθηκαν με πέναλτι του Αρναούτοβιτς, αλλά στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου έμειναν κι αυτοί με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Σουμαόρο με δεύτερη κίτρινη.

Σε συνθήκες ισορροπίας πλέον, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με αυτογκόλ του Ντε Σιλβέστρι και ολοκλήρωσαν την ανατροπή με γκολ του… συνήθη υπόπτου, Τσίρο Ιμόμπιλε.

Θρίλερ είχαμε στο «Αρτέμιο Φράνκι», όπου η Φιορεντίνα χρειάστηκε ένα τυχερό γκολ στις καθυστερήσεις για να νικήσει 3-2 τη νεοφώτιστη Κρεμονέζε.

Οι «βιόλα» προηγήθηκαν δύο φορές (τη δεύτερη εξ αυτών με τον νεοαποκτηθέντα Λούκα Γιόβιτς), αλλά οι φιλοξενούμενοι, παίζοντας με δέκα ποδοσφαιριστές από το 43΄, κατάφεραν να απαντήσουν και βρίσκονταν κοντά σε ένα σπουδαίο αποτέλεσμα, στην επιστροφή τους στη μεγάλη κατηγορία μετά από 26 χρόνια.

Ομως, στο 95΄, ο τερματοφύλακας Ράντου έκανε λάθος σε ένα σουτ του Μαντραγκόρα και είδε τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του, με την ομάδα της Φλωρεντίας να παίρνει στην εκπνοή το «τρίποντο».