«Ανατροπή στην Τρίπολη: Ισοπαλία για τον Λεβαδειακό»

Ο Λεβαδειακός απέσπασε έναν πολύτιμο βαθμό από την Τρίπολη, φέρνοντας το σκορ σε 1-1 κόντρα στον γηπεδούχο Αστέρα στην 6η αγωνιστική. Το συγκρότημα του Κλοντ Μακελελέ κατέγραψε τη δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία με το ίδιο σκορ, μετά το Αγρίνιο.

Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου αιφνιδίασε τους Αρκάδες ανοίγοντας το σκορ στο 8ο λεπτό με αυτογκόλ του Αλάγκμπε. Η μπάλα χτύπησε στον παίκτη των γηπεδούχων, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Παπαδόπουλου.

Το προβάδισμα των Βοιωτών επηρέασε το μυαλό και το παιχνίδι του Αστέρα, που προσπαθούσε να δημιουργήσει προϋποθέσεις απειλής. Ωστόσο, το συγκρότημα του Μακελελέ κατάφερε να ισοφαρίσει δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με κεφαλιά του Καλτσά από σέντρα του Χουχούμη.

Η συνέχεια του αγώνα περιλάμβανε χαρακτηρισ moments, όπως την απόφαση του διαιτητή να δείξει πέναλτι σε πτώση του Μούμο, η οποία ανακλήθηκε μετά από ανασκόπηση της φάσης από το VAR. Ο Έλληνας διαιτητής στη συνέχεια έδειξε την άσπρη βούλα για χέρι του Ντελί, αλλά ο Νίκος Παπαδόπουλος απέκρουσε την εκτέλεση.

Η αναμέτρηση συνεχίστηκε με ευκαιρίες και την ομάδα του Αστέρα να προσπαθεί να πιέσει, ενώ ο Λεβαδειακός αμυνόταν αποτελεσματικά. Στο τέλος, οι δύο ομάδες δεν πήραν ρίσκα με το χρόνο να λιγοστεύει.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αλέξανδρος Τσακαλίδης

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μούμο, Καλτσάς – Μορέιρα, Συμελίδης, Τσάπρας

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Κλοντ Μακελελέ): Παπαδόπουλος (90΄ Τσιντώτας), Άλχο, Αλάγκμπε, Ντελί, Χουχούμης, Γιαμπλόνσκι, Μούμο (80΄ Γκος), Καλτσάς (74΄ Παλάσιος), Κρεσπί, Άλβαρες (46΄ Μπαρτόλο), Άνταμ (80΄ Καστάνο).

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Νίκος Παπαδόπουλος): Γκαραβέλης, Λιάγκας, Παπαδόπουλος, Μορέιρα, Τσάπρας, Πλέγας (83΄ Τσοκάι), Μεχία (64΄ Κωστή), Γιαννιώτας (83΄ Συμελίδης), Ζίνι (40΄ Πεντρόζο), Ρόμο.