Ανατροπή στο φινάλε: Αυτογκόλ σώζει τη Σεβίλη

Η Μπιλμπάο προηγήθηκε στο σκορ με γκολ του Γιαουρεγκιζάρ στο 36ο λεπτό, αλλά η Σεβίλη κατάφερε να ισοφαρίσει στα τελευταία λεπτά του αγώνα, εκμεταλλευόμενη την αποβολή του Αγκιρεθαμπάλα στην Αθλέτικ. Στις καθυστερήσεις, η ομάδα της Ανδαλουσίας απέσπασε τον βαθμό με το αυτογκόλ του Παντίγια στο 93ο λεπτό.

Η απώλεια των δύο βαθμών κόστισε στους Βάσκους του Ερνέστο Βαλβέρδε την ευκαιρία να ανέβουν στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Στο μεταξύ, το ματς στο Μπαλαϊδος του Βίγκο μεταξύ Θέλτα και Τζιρόνα έληξε ισόπαλο 1-1, με την ομάδα της Βαρκελόνης να προηγείται και τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν με τον Ιάγο Ασπας.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 8ης αγωνιστικής της La Liga είναι οι εξής:

Βαγιαδολίδ-Μαγιόρκα                1-2

(90’+4′ Σάντσες – 59′ Λάριν, 83′ Βαλερί)

Χετάφε-Αλαβές                      2-0