Ανατροπή στο φινάλε η Ρεν

Μέχρι το 81ο λεπτό η Μονακό κρατούσε το σπουδαίο «διπλό» στην έδρα της Ρεν, αλλά οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη.

Εννέα λεπτά πριν το φινάλερ ισοφάρισαν με τον Ν’Ζονζί και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τρουφέρ που είχε περάσει ως αλλαγή στο 41΄ έφερε την ολική ανατροπή και χάρισε το «τρίποντο» στην Ρεν με 2-1.

Η ομάδα του Πριγκιπάτου υπέστη την πρώτη εφετινή της ήττα ύστερα από 2 νίκες και μία ισοπαλία, ενώ η Ρεν παραμένει αήττητη με 3 νίκες και μία ισοπαλία.

Η Λανς έστω και προσωρινά βρέθηκε στην κορυφή του γαλλικού πρωταθλήματος, μαζί με την Σεντ Ετιέν, αφού σε αγώνα για την 4η ημέρα της διοργάνωσης επικράτησε 2-1 της Μπορντό. Σκόρερ της νικήτριας ήταν ο Γκαναγκό στο 47΄ και ο Κακουτά στο 59΄ με πέναλτι, ενώ η Μπορντό που έπαιζε στο τελευταίο ημίωρο με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μπες, μείωσε στην εκπνοή (90΄) με τον Καλού.