Αγγλία-Δανία 2-1: Τα Λιοντάρια για πρώτη φορά στον τελικό – Δείτε τα γκολ

Η Δανία ήταν πολύ κοντά στο όνειρο, ωστόσο η Αγγλία μετά το 1-1 στα 90 λεπτά, έκανε την ανατροπή (2-1) στην παράταση, και πάει να συναντήσει την Ιταλία, η οποία καρδιοχτυπούσε χτες.

Η Αγγλία για πρώτη φορά μετά από 55 χρόνια (1966) προκρίθηκε σε τελικό κορυφαίου τουρνουά και πλέον πάνε 25 χρόνια από τότε που τραγούδησαν το “Football’s coming home” (Euro 1996).

Οι Βίκινγκς ήταν συγκλονιστικοί, κατάφεραν να προηγηθούν, αλλά δέχθηκαν γρήγορα την ισοφάριση από το αυτογκόλ του Κέιν και όσο περνούσε η ώρα έμενε από δυνάμεις, ωστόσο το καθοριστικό γκολ ήρθε από μια φάση που θα προκαλέσει μεγάλη συζήτηση, καθώς ούτε το VAR διόρθωσε την απόφαση του Ολλανδού διαιτητή Ντάνι Μάκελι.

Η υπεροχή των Άγγλων ήταν σαφής και τελικά μία προσπάθεια του Στέρλινγκ ανάμεσε σε Γιένσεν και Μέλε έφερε την πτώση του εξτρέμ της Μάντσεστερ Σίτι και το πέναλτι για τα «τρία λιοντάρια». Ο Κέιν έστησε την μπάλα στη βούλα και, παρότι είδε τον Σμάιχελ να αποκρούει, πήρε το… ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, λυτρώνοντας την ομάδα του στο 104′!

Οι Σκανδιναβοί δεν είχαν απάντηση. Με εξαίρεση ένα σουτ του Μπρέιθγουεϊτ στο 114′, που κόντραρε και απομακρύνθηκε, άλλη φάση δεν υπήρξε, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη και την πρόκριση.

Ο αρχηγός της Εθνικής Αγγλίας έχει πετύχει τα περισσότερα γκολ στην καριέρα του απέναντι στον Δανό πορτιέρε της Λέστερ, με το αποψινό έφτασε τα 15! Παράλληλα, θέλει άλλο ένα τέρμα για να γίνει ο αρχισκόρερ των «Τριών Λιονταριών» σε μεγάλη διοργάνωση, έχοντας σκοράρει 10 φορές σε 16 ματς, όσες και ο Γκάρι Λίνεκερ.